Trwa ładowanie...
d430oir

Poleciał z drukarką 3D w kosmos. Dragon powrócił na Ziemię

Prywatny kosmiczny statek transportowy Dragon powrócił w sobotę wieczorem czasu polskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prywatny statek kosmiczny Dragon
Prywatny statek kosmiczny Dragon (NASA)
d430oir

NASA podała, że Dragon wylądował z pomocą spadochronu na Pacyfiku, około 480 km na zachód od Półwyspu Kalifornijskiego w północno-zachodnim Meksyku, skąd ma zostać przetransportowany do portu w pobliżu Los Angeles.

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy statek transportowy Dragon wystartował 21 września z przylądka Canaveral na Florydzie. Na jego pokładzie było blisko 1,5 tony zaopatrzenia dla ISS, m.in. żywność, sprzęt i materiały do eksperymentów naukowych oraz drukarka 3D. Był to czwarty lot Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby trzy lata temu amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków załogi ISS następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Na mocy zawartego z NASA kontraktu SpaceX zrealizuje łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. Kontrakt opiewa na kwotę 1,6 mld dolarów. SpaceX posługuje się własnymi rakietami nośnymi Falcon 9.

d430oir

Podziel się opinią

Share
d430oir
d430oir
Więcej tematów