Trwa ładowanie...
26-10-2014 01:40

Poleciał z drukarką 3D w kosmos. Dragon powrócił na Ziemię

Prywatny kosmiczny statek transportowy Dragon powrócił w sobotę wieczorem czasu polskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Poleciał z drukarką 3D w kosmos. Dragon powrócił na ZiemięŹródło: NASA
d1gozz9
d1gozz9

NASA podała, że Dragon wylądował z pomocą spadochronu na Pacyfiku, około 480 km na zachód od Półwyspu Kalifornijskiego w północno-zachodnim Meksyku, skąd ma zostać przetransportowany do portu w pobliżu Los Angeles.

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy statek transportowy Dragon wystartował 21 września z przylądka Canaveral na Florydzie. Na jego pokładzie było blisko 1,5 tony zaopatrzenia dla ISS, m.in. żywność, sprzęt i materiały do eksperymentów naukowych oraz drukarka 3D. Był to czwarty lot Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby trzy lata temu amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków załogi ISS następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Na mocy zawartego z NASA kontraktu SpaceX zrealizuje łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. Kontrakt opiewa na kwotę 1,6 mld dolarów. SpaceX posługuje się własnymi rakietami nośnymi Falcon 9.

d1gozz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gozz9
Więcej tematów