Trwa ładowanie...

Półcieniowe zaćmienie Księżyca i spadające gwiazdy. Kiedy to zjawisko zobaczymy w lipcu?

Już pierwsza niedziela lipca przyniesie sporo emocji wszystkim fanom astronomii. Na niebie, podczas tzw. burzowej pełni, będzie można zaobserwować częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca. Żeby zaobserwować zjawisko na żywo, trzeba przygotować się na wczesną pobudkę.

Share
Półcieniowe zaćmienie Księżyca i spadające gwiazdy. Kiedy to zjawisko zobaczymy w lipcu?
Źródło: pixabay.com
dfdk42b

Zaćmienie księżyca. Kiedy oglądać?

Częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już w niedzielę 5 lipca. W Polsce najlepiej zjawisko będzie widoczne o godzinie 4:30 rano. Z kolei o 6:44 nastąpi pełnia Księżyca, w lipcu określana jako burzowa pełnia księżyca. To dlatego, że właśnie na lipiec najczęściej przypada kulminacja burz w naszym kraju. Plemiona indiańskie nazywały też tą pełnię jako koźlą (samce sarny zrzucają wtedy poroże) albo robaczaną (duża liczba owadów).

Półcieniowa zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, który jest akurat w pełni. Według ekspertów, najbliższe zaćmienie nie będzie tak spektakularne jak pełne zaćmienie Księżyca.

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Spadające gwiazdy. Kiedy się ich spodziewać?

W lipcu na niebie można spodziewać się także innych, pięknych zjawisk. Od 12 lipca do 19 sierpnia, przy dobrej pogodzie, będzie można podziwiać Akwarydy, czyli rój meteorów. Tzw spadające gwiazdy będą poruszały się z prędkością 41 kilometrów na godzinę.

W lipcu będzie także okazja do obserwowania obłoków srebrzystych. Jest to zjawisko z pogranicza astrologii i meteorologii. Chmury te tworzą się na wysokości 90-100 kilometrów poprzez obladzanie spadającego pyłu kosmicznego. Zjawisko tworzy się nad Arktyką. W czasie letnich nocy można wypatrywać ich na północy horyzontu. Święcą błękitno-elektrycznym blaskiem.

Źródło: natemat.pl

dfdk42b

Podziel się opinią

Share
dfdk42b
dfdk42b
Więcej tematów