Trwa ładowanie...

Półcieniowe zaćmienie Księżyca i spadające gwiazdy. Kiedy to zjawisko zobaczymy w lipcu?

Już pierwsza niedziela lipca przyniesie sporo emocji wszystkim fanom astronomii. Na niebie, podczas tzw. burzowej pełni, będzie można zaobserwować częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca. Żeby zaobserwować zjawisko na żywo, trzeba przygotować się na wczesną pobudkę.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca i spadające gwiazdy. Kiedy to zjawisko zobaczymy w lipcu?Źródło: pixabay.com
d1mvh0n
d1mvh0n

Zaćmienie księżyca. Kiedy oglądać?

Częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już w niedzielę 5 lipca. W Polsce najlepiej zjawisko będzie widoczne o godzinie 4:30 rano. Z kolei o 6:44 nastąpi pełnia Księżyca, w lipcu określana jako burzowa pełnia księżyca. To dlatego, że właśnie na lipiec najczęściej przypada kulminacja burz w naszym kraju. Plemiona indiańskie nazywały też tą pełnię jako koźlą (samce sarny zrzucają wtedy poroże) albo robaczaną (duża liczba owadów).

Półcieniowa zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, który jest akurat w pełni. Według ekspertów, najbliższe zaćmienie nie będzie tak spektakularne jak pełne zaćmienie Księżyca.

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Spadające gwiazdy. Kiedy się ich spodziewać?

W lipcu na niebie można spodziewać się także innych, pięknych zjawisk. Od 12 lipca do 19 sierpnia, przy dobrej pogodzie, będzie można podziwiać Akwarydy, czyli rój meteorów. Tzw spadające gwiazdy będą poruszały się z prędkością 41 kilometrów na godzinę.

W lipcu będzie także okazja do obserwowania obłoków srebrzystych. Jest to zjawisko z pogranicza astrologii i meteorologii. Chmury te tworzą się na wysokości 90-100 kilometrów poprzez obladzanie spadającego pyłu kosmicznego. Zjawisko tworzy się nad Arktyką. W czasie letnich nocy można wypatrywać ich na północy horyzontu. Święcą błękitno-elektrycznym blaskiem.

Źródło: natemat.pl

d1mvh0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mvh0n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj