ŚwiatPolar Prize dla Sofii Gubajduliny i Miriam Makeby

Polar Prize dla Sofii Gubajduliny i Miriam Makeby

Rosyjska kompozytorka Sofia Gubajdulina i
południowoafrykańska piosenkarka Miriam Makeba zostały wyróżnione
prestiżową Polar Prize - doroczną nagrodą muzyczną, uznawaną za
"muzycznego Nobla".

29.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nagroda wynosi po 100 tys. dolarów dla obu laureatek.

Przyznawane co roku wyróżnienie zostało ustanowione w 1989 roku przez Stiga Andersona - wydawcę płyt szwedzkiej supergrupy ABBA. Honorowani są twórcy, których dokonania wyrastają ponad uprawiane przez nich style muzyczne. Co roku nagradza się dwóch artystów.

Urodzona w Johannesburgu Miriam Makeba zdobyła sławę dzięki kompozycji "Pata Pata" (1967), która - jako pierwszy utwór afrykański - dostała się na szczyty amerykańskich list przebojów.

70-letnia Miriam Makeba jest znana nie tylko jako piosenkarka, ale także jako bojowniczka o prawa czarnoskórej ludności w RPA.

Artystka śpiewała przed głowami wielu państw, m.in. przed J. F. Kennedy`m na tym samym przyjęciu urodzinowym, na którym Marylin Monroe zaśpiewała słynne "Happy Birthday". W 2000 roku wystąpiła w Warszawie na festiwalu Jazz Jamboree.

Również 70-letnia Sofia Gubajdulina została uhonorowana nagrodą za twórczość kompozytorską, którą Szwedzka Akademia Muzyczna oceniła jako "ekspresyjną i głęboko osobistą".

Kompozytorka studiowała w Konserwatorium Moskiewskim od 1954 roku. W 1975 roku założyła zespół specjalizujący się w improwizacjach w oparciu o rosyjską, kaukaską, środkowo- i wschodnioazjatycką muzykę ludową i tradycyjne instrumenty. Od 1992 roku kompozytorka mieszka w Niemczech, niedaleko Hamburga.

Wśród laureatów Polar Prize są m.in. Witold Lutosławski i Dizzy Gillespie (1993), Paul Mc Cartney (1992), Quincy Jones (1994), Pierre Boulez (1996), Bruce Springsteen (1997), Yannis Xenakis i Stevie Wonder (1999), Bob Dylan i Isaac Stern (2000), Karlheinz Stockhausen (2001).

Przed ogłoszeniem pierwszych laureatów (w 1992 roku) Polar Prize Anderson na próżno zabiegał o uznanie tego wyróżnienia za dodatkową Nagrodę Nobla. Sprzeciwiła się temu sztokholmska Fundacja Nobla. (iza)

polarprizemuzyka
Komentarze (0)