Polański skompletował obsadę "Olivera Twista"
Reżyser Roman Polański rozpoczyna w
lipcu zdjęcia do filmu "Oliver Twist", ekranizacji powieści
Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. W roli Olivera wystąpi 10-
letni Barney Clark, a złodzieja Fagina zagra Ben Kingsley.
Jak podała agencja AP, o tym, kto zagra w "Oliverze Twiście", Polański poinformował na konferencji prasowej w Paryżu.
Kompletując obsadę, Polański odwiedzał londyńskie szkoły filmowe, ponieważ chciał znaleźć aktorów, którzy będą mówili z akcentem charakterystycznym dla mieszkańców londyńskiego East Endu. Reżyser od początku zakładał, że wszyscy aktorzy muszą być Brytyjczykami.
Oprócz Kingsleya i 10-letniego Barneya Clarka, który jak dotąd wystąpił w dwóch telewizyjnych filmach w Wielkiej Brytanii, w obsadzie znaleźli się m.in. Jamie Foreman oraz znany z roli ojca Szpilmana w "Pianiście" Frank Finlay.
Zdjęcia próbne z udziałem wybranej 30-osobowej grupy kręcono w czeskiej Pradze, ponieważ właśnie tam powstanie cały film. Zdjęcia do "Olivera Twista" mają trwać 15-20 tygodni. Jego premierę zaplanowano na drugą połowę 2005 roku.
Na planie "Olivera Twista" z Polańskim pracować będą specjaliści, z którymi wspólnie stworzył swój ostatni film - "Pianistę". Scenariusz napisał Ronald Harwood, przygotowaniem scenografii zajmie się Allan Starski, autorem zdjęć będzie Paweł Edelman, a kostiumy zaprojektuje Anna Sheppard.
Jak tłumaczył w grudniu ub. roku producent Robert Benmussa, Polański od dawna zamierzał nakręcić film familijny. "Długo szukaliśmy scenariusza, aż odkryliśmy, że ostatni raz powieść Dickensa została zekranizowana przez Davida Leana w 1948 roku. Wprawdzie 20 lat później powstał musical, ale to jednak coś innego" - podkreślił Benmussa.
Podobno do zmierzenia się z kinem familijnym zainspirowały Polańskiego jego dzieci. Akcja "Olivera Twista" rozgrywa się w Anglii w pierwszej połowie XIX w. Główny bohater ucieka z przytułku dla sierot do Londynu, gdzie wpada w środowisko nieletnich złodziei kieszonkowych. Po raz pierwszy powieść Dickensa zekranizowano w 1912 roku.