Pol'and'Rock. Fałszywy alarm bombowy. Akcja służb i zatrzymanie mężczyzny
"Na terenie przed scenami Pol'and'Rock w trzech namiotach znajdują się ładunki wybuchowe" - brzmiał komunikat, który służby otrzymały od anonimowej osoby. Policja podkreśla, że na szczęście szybko zlokalizowała oszusta i zapobiegła tragedii, którą mógł spowodować wybuch paniki.
Pol'And'Rock Festival. W piątek o godzinie 14.30 operatorzy numeru alarmowego 112 otrzymali zgłoszenie o podłożonych ładunkach wybuchowych.
"Biorąc pod uwagę miejsce i czas, gdzie te ładunki miały się znajdować, sytuacja była kryzysowa. Dlatego natychmiast ruszyły procedury" - informuje policja, która by zapobiec tragedii współpracowała z Państwową Strażą Pożarną, przedstawicielami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz organizatorami imprezy.
"Przełomowa okazała się inicjatywa jednego z uczestników festiwalu, do którego podszedł zgłaszający, który także z nim podzielił się fałszywą informacją. Ten, zachowując przytomność umysłu, zrobił mu zdjęcie, które trafiło do służb organizatora, a ostatecznie do policji. Sprawne działania służb pozwoliły na zidentyfikowanie wśród kilkusettysięcznej publiczności podejrzanego i jego zatrzymanie" - donosi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik KWP w Gorzowie Wielkopolskim.
Policjanci zatrzymali mężczyznę - okazał się nim 20-latek ze Śląska. Funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej postawili mu zarzut dotyczący "zawiadomienia o nieistniejącym zdarzeniu, które zagraża zdrowiu i życiu wielu osób". Telefon 20-latka ma być poddany ekspertyzie.
Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom
Równolegle służby sprawdzały punkty, w których - według zgłaszającego - miały znajdować się ładunki. Żadnych niebezpiecznych przedmiotów nie odnaleziono.
Lubuska policja poinformowała o przestępstwach, które zostały popełnione w czasie trwania tegorocznego festiwalu. Było ich łącznie 83. Najwięcej - 55 - dotyczyło zdarzeń narkotykowych, głównie posiadania środków odurzających. Były jednak także kradzieże, utrwalenie wizerunku nagiej osoby, ataki na policjanta oraz nieumyślne spowodowanie śmierci.