Polak został honorowym obywatelem USA
Kazimierz Pułaski, bohater walki o niepodległość USA, został siódmym w historii Stanów Zjednoczonych obcokrajowcem, który otrzymał honorowe obywatelstwo tego kraju.
Rezolucję w tej sprawie, wniesioną z inicjatywy demokratycznego kongresmana Dennisa Kucinicha przy silnym poparciu Polonii amerykańskiej, Kongres uchwalił jednomyślnie. Wspierało ją 23 kongresmanów i senatorów z obu partii.
Standardy przyznawania honorowego obywatelstwa USA - podkreślali kongresmani w czasie debaty nad rezolucją - są bardzo wysokie. Otrzymały je dotąd jedynie tak wybitne osobistości jak markiz La Fayette, Winston Churchill i Matka Teresa z Kalkuty. Tylko siedmioro cudzoziemców posiada honorowe obywatelstwo amerykańskie.
- Kazimierz Pułaski był oddanym bojownikiem o wolność, który zasługuje na najwyższe uznanie, jakie Stany Zjednoczone mogą wyrazić imigrantowi i bohaterowi wojennemu - powiedział kongresman Kucinich.
W dyskusji podkreślano także silne więzi sojusznicze łączące Polskę i Stany Zjednoczone.
Kazimierz Pułaski przybył do Ameryki w 1777 roku, aby walczyć u boku amerykańskich patriotów z wojskami monarchii brytyjskiej. W bitwie pod Brandywine 15 września 1777 r. uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi za co dowódca sił rewolucyjnych awansował go na generała kawalerii.
Śmiertelnie ranny w bitwie pod Savannah w stanie Georgia w czasie szarży kawalerii 9 października 1779 r., zmarł w dwa dni później.
Dzień jego śmierci - 11 października - proklamowano w 1929 r. w USA Dniem Pułaskiego.