Polak odnowił kościół na ślub księżniczki
Polski konserwator Lech Chwilczyński, znany z prac w katedrze na Wawelu, uczestniczył w renowacji sztokholmskiej katedry Storkyrkan, w której w sobotę następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria weźmie ślub z "człowiekiem z ludu" Danielem Westlingiem.
Lech Chwilczyński mówił skromnie, że jego rolą w Storkyrkan było głównie "oczyszczenie i odkurzenie" zabytkowych powierzchni. - Rzeczywiście pracy było dużo, tak dokładnie kościół nie był sprzątany od lat - powiedział.
Najtrudniejszym zdaniem dla konserwatora było przywrócenie dawnej świetności poczerniałym od upływu czasu srebrnym elementom ołtarza oraz odnowienie pozłacanej rzeźby świętego Jerzego walczącego ze smokiem.
Zakres prac, jakie zostały przeprowadzone w katedrze, obejmował też poprawienie wyglądu malowideł i fresków, polerowanie posadzki, sklepienia oraz kamiennych tablic. Zadbano też o stolarkę, w tym o tron królewski. Usunięto kilogramy kurzu i sadzy.
Nieprzypadkowo Szwedzi poprosili o pomoc polskiego konserwatora. Chwilczyński ma spore doświadczenie w odświeżaniu najcenniejszych zabytków Krakowa, katedry na Wawelu oraz kościoła Mariackiego. W Sztokholmie liczyła się nie tylko precyzja, ale też szybkie tempo prac.
- W ciągu trzech miesięcy udało nam się sprawić, że wnętrze kościoła nareszcie lśni. Wszystko po to, aby 19 czerwca ślub księżniczki Wiktorii miał wyjątkową oprawę - mówi konserwator Urban Ullenius, który nadzorował renowację Storkyrkan.
Oprócz Chwilczyńskiego we wnętrzach katedry pracowało pięciu innych specjalistów.
W sobotę na ślub szwedzkiej następczyni tronu księżniczki Wiktorii z Danielem Westlingiem do sztokholmskiej katedry zjadą rodziny królewskie z całego świata.
Storkyrkan, to najważniejsza świątynia na Starym Mieście w Sztokholmie. Sąsiaduje z Pałacem Królewskim oraz budynkiem Muzeum Noblowskiego. To właśnie w Storkyrkan odbywają się koronacje szwedzkich królów, tu ślub wziął ojciec Wiktorii, Karol XVI Gustaw. Historia Storkyrkan sięga XIII wieku, obecny kształt kościoła pochodzi z XVIII wieku.
Daniel Zyśk