Polak nadzieją dzieci chorych na raka
Wybitny, młody polski naukowiec został nagrodzony sumą 820 tys. funtów, która ma mu umożliwić dalsze badania nad rzadką chorobą, prowadzącą do agresywnej formy białaczki u dzieci.
Dr Wojciech Niedźwiedź otrzymał roczne stypendium Association for International Cancer Research (AICR).
37–letni Polak, który pracuje w MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge, wykorzysta dotację na badania nad Niedokrwistością Fanconiego (ang. Fanconi anaemia, FA) - rzadką chorobą genetyczną charakteryzującą się licznymi nieprawidłowościami rozwojowymi, upośledzeniem funkcji szpiku kostnego oraz zwiększeniem podatności zachorowań na nowotwory.
Choroba została nazwana od nazwiska szwajcarskiego lekarza Guido Fanconi’ego, który jako pierwszy opisał tego typu zaburzenia. FA pojawia się u dzieci, które odziedziczyły uszkodzone geny od obu rodziców.
Na świecie odnotowano mniej niż tysiąc przypadków zachorowań na FA. Zaburzenia, do jakich prowadzi choroba, to niska postura, zniekształcenie szkieletu, oraz upośledzeniem funkcji szpiku kostnego.
Niedokrwistość Fanconiego zwiększa także 15 tysięcy razy możliwość zachorowania na agresywną formę białaczki, oraz wystąpienia innej choroby nowotworowej.
Wierzę, że moje badania pozwolą lepiej zrozumieć niszczące ludzki organizm choroby i doprowadzą do rozwoju medycyny, który ocali ogromną liczbę pacjentów, nie tylko tych chorych na FA – mówi dr Wojciech Niedźwiedź.
Jak mówi dr Mark Matfield z Association for International Cancer Research, AICR jest organizacją, która wspomaga wybitnych naukowców prowadzących badania nad rakiem i pomaga im pomóc w kluczowej fazie ich kariery.
Wierzymy, że dr Niedźwiedź jest wybitnym naukowcem i jesteśmy pod wrażeniem jego badań i szans, jakie one niosą na pomoc tysiącom dzieci na całym świecie, które będą cierpiały z powodu tej destrukcyjnej choroby w przyszłości – dodaje. (meg)
Iwona Kadłuczka, MojaWyspa.co.uk