Polak cię wkurza? Poskarż się w internecie
Ambasada RP w Hadze skrytykowała jako szkodliwy i nieuzasadniony pomysł stworzenia przez antyimigracyjne ugrupowanie PVV, portalu internetowego, na którym można składać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, w większości Polaków.
08.02.2012 | aktual.: 08.02.2012 14:27
Pod adresem http://meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl/ wystartował portal stworzony przez Partię na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Na stronie można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej.
Przestępczość, alkoholizm, narkomania, porzucanie śmieci
Autorzy portalu na stronie przypominają, że odkąd w maju 2007 roku Holandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych państw członkowskich UE, w tym Polski, do kraju przybyło ok. 200 000 - 350 000 imigrantów zarobkowych.
Portal ma służyć zbadaniu negatywnych zjawisk, jakie nasiliły się wraz z imigracją, takich jak przestępczość, alkoholizm, narkomania czy porzucanie śmieci - przekonywał deputowany PVV Ino van den Besselaar.
Pomysł PVV jest "szkodliwy i obraźliwy" i nie służy spokojnej debacie - uważa rzecznik prasowy polskiej placówki dyplomatycznej Janusz Wołosz. Jak podkreślił, jest to również działanie nieuzasadnione, ponieważ rolę, jaką samozwańczo przyznali sobie autorzy portalu w zajmowaniu się skargami, pełnią już inne instytucje i organizacje publiczne, takie jak policja, rzecznik praw obywatelskich czy władze gmin. Wołosz zapewnił, że przygotowywane jest pismo do władz PVV ze stanowiskiem Polski.
"Zjawisko partyjne"
- Polska ma świadomość, że pomysł utworzenia portalu to "zjawisko partyjne" wewnątrz PVV, która stara się w ten sposób odzyskać słabnącą popularność wśród wyborców i jako takie nie odzwierciedla stanowiska holenderskiego rządu - podkreślił rzecznik.
Wskazał przy tym na wtorkową debatę w holenderskim parlamencie, podczas której minister ds. socjalnych i zatrudnienia Henk Kamp reprezentował "dojrzałe, wychodzące nam naprzeciw" stanowisko, akcentując potrzebę zwalczania nieuczciwych biur prac tymczasowych.
W styczniu ten sam minister udzielił kontrowersyjnego wywiadu dziennikowi "De Telegraaf", w którym powiedział m.in., że do 40% bezdomnych w niektórych schroniskach to Polacy oraz że jeśli imigranci uporczywie wracają do Holandii, to powinno się ich deportować.