Polacy źle oceniają sytuację w kraju
Negatywnie rozwój sytuacji w kraju ocenia ponad dwie trzecie Polaków (68%). Ci, którzy uważają, że
sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku stanowią niespełna jedną piątą ogółu badanych (19%) - wynika z marcowego sondażu CBOS, którego wyniki opublikowano w czwartek.
Liczba pesymistów wzrosła o 6 pkt proc. w porównaniu z danymi opublikowanymi w lutym. O 5 pkt proc. spadła liczba osób pozytywnie oceniających sytuację w kraju. Pogorszenie się opinii o rozwoju sytuacji w Polsce (spadek odsetka ocen dobrych i wzrost odsetka ocen złych) widoczne jest we wszystkich elektoratach ugrupowań politycznych, z wyjątkiem Samoobrony.
Na pogorszenie się nastrojów społecznych przypuszczalnie miał wpływ - według CBOS - nie tylko rozpad koalicji rządzącej, ale także inne czynniki, np.: zeznania osób przesłuchiwanych przez sejmową komisję badającą tzw. sprawę Rywina, protesty społeczne, zwłaszcza rolników blokujących drogi, i napięta sytuacja międzynarodowa.
Sytuację polityczną ocenia negatywnie ponad połowa badanych (52%), a sytuację gospodarczą - blisko trzy czwarte (72%). Gorsze niż w lutym są także opinie pracujących o kondycji ich zakładów pracy - aż 34% uważa ją za złą (wzrost o 4 pkt proc.), 33% za przeciętną i tylko 3% ocenia ją pozytywnie.
Sytuację w miejscu pracy najlepiej oceniają pracujący w sektorze prywatnym lub poza rolnictwem, a gorzej niż inni - właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych.
Od lutego wzrósł o 5 pkt proc. - do 38% - odsetek osób spodziewających się pogorszenia sytuacji w ciągu najbliższego roku. Nadal najwięcej badanych uważa, że w tej dziedzinie nic się nie zmieni (44%), a tylko co dziesiąty (10%) oczekuje zmian na lepsze. Obawy, że będzie się żyło gorzej, są tym częstsze, im gorsza sytuacja materialna ankietowanych.(an)