Trwa ładowanie...
d185s4t

Polacy źle ocenią relacje między prezydentem, a premierem

Większość badanych przez TNS OBOP (59%) ocenia jako złe stosunki i współdziałanie między prezydentem, a premierem. Tylko jedna czwarta (23%) ocenia je jako dobre.

d185s4t
d185s4t

Nikt nie ocenia tych relacji jako "bardzo dobre". Dla 9% badanych są one "bardzo złe". 36% badanych uważa, że nowy rząd szanuje, a 32%, że nie szanuje "uprawnień prezydenta w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności państwa".

24% badanych jest zdania, że prezydent szanuje, a 43%, że nie szanuje zasady, iż "polityka wewnętrzna i polityka zagraniczna państwa prowadzona jest przez rząd".

TNS OBOP zwraca uwagę, że jednym ze źródeł konfliktów na linii rząd-prezydent (nie dotyczy to tylko aktualnej sytuacji - między obecnym rządem a obecnym prezydentem) jest obecne uregulowanie konstytucyjne: kontrast między skromnymi uprawnieniami prezydenta a jego silnym mandatem (głosowanie powszechne).

Co jakiś czas - dodają autorzy sondażu - słychać więc głosy, że należy zmienić konstytucję - i albo istotnie wzmocnić pozycję prezydenta w systemie władzy albo zmienić sposób jego wyboru - na wybór przez parlament. Zmiana ta z konieczności osłabiłaby konstytucyjną rolę prezydenta, wybieranego przez większość rządową.

d185s4t

W sondażu TNS OBOP zapytano, bez wchodzenia w problem sposobu wyboru prezydenta, czy "gdyby w Polsce układano nową konstytucję, to rolę prezydenta należałoby zwiększyć, pozostawić bez zmian czy zmniejszyć". 49% badanych wybrało stan obecny, 16 proc. wybrało zwiększenie i także 16% zmniejszenie uprawnień prezydenta.

Jak podaje TNBS OBOP, poglądy w badanych kwestiach zależą od preferencji partyjnych, mierzonych deklaracjami wyborczymi.

Zwracają uwagę zwolennicy PiS. Spośród czterech partii parlamentarnych, nieco lepiej niż sympatycy PO i PSL i zdecydowanie lepiej niż zwolennicy LiD oceniają oni stan stosunków między prezydentem a nowym rządem.

Jako jedyni częściej, i to dwukrotnie, sądzą, że prezydent szanuje uprawnienia rządu niż, że rząd szanuje uprawnienia prezydenta, a także - w odróżnieniu od pozostałych - prawie połowa z nich jest za zwiększeniem uprawnień prezydenta, a tylko nieliczni są za ich zmniejszeniem.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-10 grudnia 2007 r. na ogólnopolskiej, losowej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia. (mg)

d185s4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d185s4t
Więcej tematów