Polacy zadowoleni z życia, a najbardziej z dzieci
Prawie trzy czwarte Polaków jest zadowolonych ze swojego życia, a źródłem ich największej satysfakcji są dzieci. Informuje o tym Centrum Badania Opinii Społecznej w komunikacie z badania, które objęło blisko 40 tys. respondentów.
11.02.2008 | aktual.: 11.02.2008 18:45
Na podstawie badań prowadzonych od połowy lat 90. CBOS konkluduje, że zadowolenie rośnie od kilkunastu lat prawie systematycznie - od niespełna połowy do dwóch trzecich respondentów.
W najnowszym sondażu, przeprowadzonym jesienią ub. roku, ogólne zadowolenie z życia zadeklarowało 73,4% badanych, niezadowolenie - 3,3%. Przedmiotem największego zadowolenia dla 94,1%. respondentów są dzieci. Bardzo zadowolonych z progenitury jest 68,2%, raczej - 25,9% pytanych. Niezadowolenie z potomstwa deklaruje 1,4% ankietowanych.
Z małżeństwa jest zadowolonych 88,1% respondentów (ponad połowa wybrała odpowiedź "bardzo zadowolony"), przeciwne odczucia ma 4,3% badanych.
86,2% jest zadowolonych z przyjaciół i znajomych. Nic dziwnego - komentuje ośrodek - bo znajomych i przyjaciół wybieramy sami. Z drugiej strony - zauważa CBOS - to okoliczności zewnętrzne jak praca, szkoła i miejsce zamieszkania w znacznej mierze kształtują kontakty towarzyskie, ponadto trudno czasem zerwać "złe przyjaźnie". Niezadowolonych z przyjaciół i znajomych jest 2,3% pytanych.
Za warte podkreślenia - wobec niewielkiej mobilności mieszkańców Polski - CBOS uważa stosunkowo duże zadowolenie z miejsca zamieszkania i warunków mieszkaniowych. Miejsce zamieszkania sprawia zadowolenie 79% ankietowanych, niezadowolonych jest 5,5%. Ponad dwie trzecie - 68,2% - wyraża zadowolenie z warunków mieszkaniowych, niezadowolonych z nich jest 10,2% respondentów.
Zadowolenie przeważa też nad niezadowoleniem w ocenie stanu zdrowia, pracy zawodowej i wykształcenia. 42,2% jest zadowolonych z perspektyw, jedna piąta - 20,7% - z widoków na przyszłość jest niezadowolona.
Najmniej zadowoleni respondenci są ze swych dochodów. Zadowolenie deklaruje 27,7%, niezadowolenie - 43,7%. To jedyna kategoria, gdzie liczba niezadowolonych przewyższa liczbę zadowolonych - zauważa CBOS.
Ogólny poziom zadowolenia i zadowolenia z poszczególnych powodów są różne w różnych regionach. Materialne warunki bytowe najlepiej ocenili respondenci w województwach małopolskim, pomorskim, podlaskim i wielkopolskim. W tych województwach i w zachodniopomorskim częstsze jest zadowolenie z osiąganych dochodów.
Najmniej zadowoleni z warunków bytowych są respondenci w woj. lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
W lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim i dolnośląskim najmniejsze jest zadowolenie z dochodów.
Badaniem "Warunki życiowe społeczeństwa polskiego: problemy i strategie" CBOS przeprowadziło od września do listopada 2007 roku na reprezentatywnej, losowo-adresowej próbie 38.866 dorosłych mieszkańców Polski.