ŚwiatPolacy w USA szykują się do rocznicy smoleńskiej

Polacy w USA szykują się do rocznicy smoleńskiej

Manifestacja przed konsulatem RP w Nowym Jorku, msze święte, liczne spotkania i koncerty z udziałem gości z Polski przewidziano w Nowym Jorku i Chicago - dwóch największych skupiskach Polonii w USA. Tak będą za oceanem wyglądać obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Polacy w USA szykują się do rocznicy smoleńskiej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Lisinova Olga

05.04.2012 | aktual.: 06.04.2012 07:53

W rejonie metropolii nowojorskiej, podobnie jak przed rokiem, obchody rocznicy organizowane są w przez Kongres Polonii Amerykańskiej Wydział New Jersey oraz Klub Gazety Polskiej. Rozpoczną się mocnym akcentem - demonstracją przed konsulatem RP, którą zaplanowano 10 kwietnia, na godzinę 13 czasu miejscowego.

Przynieście transparenty i flagi

Jeden z głównych organizatorów manifestacji, znany działacz polonijny, animator wielu imprez muzycznych dla Polonii w USA, Janusz Sporek za pośrednictwem polonijnej prasy apeluje o przyniesienie transparentów i flag narodowych. Na pytanie o cel demonstracji odpowiada: "Chodzi o to, by Polacy w sprawie tej wielkiej tragedii, jaką była katastrofa smoleńska zaczęli mówić jednym głosem. Znając nasze narodowe przywary nie wiem, czy jest to możliwe, ale chciałbym żeby tak było".

Dlatego Sporek apeluje by hasła, które będą skandowane przed konsulatem i napisy na transparentach nie były dla nikogo obraźliwe.

- Są tacy, którzy naśmiewają się z postulatu pełnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności i przyczyn tej katastrofy. My przed konsulatem będziemy się tego stanowczo domagać - mówi Sporek.

"Chcemy prawdy!"

Manifestację przed konsulatem zorganizowano także w pierwszą rocznicę katastrofy. Na transparentach można było wówczas przeczytać m.in.: "Pamiętamy o wszystkich ofiarach Smoleńska", "Czy Kaczyński zginął za Gruzję?", "Wczoraj Katyń, dzisiaj Smoleńsk, a co jutro?" Wtedy wzięło w niej udział kilkaset osób. Skandowano m.in.: "We want truth! (chcemy prawdy)". Odśpiewano też Rotę. Organizatorzy tegorocznej demonstracji spodziewają się podobnej frekwencji. Przed konsulatem ma być także odczytany apel poległych.

Tego samego dnia wieczorem w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie - polskiej dzielnicy Nowego Jorku - odbędzie się uroczysta msza święta. - Chcemy uczcić zarówno rocznicę katastrofy, jak i pomodlić się za zmarłych - mówi proboszcz parafii ks. Marek Sobczak. Na mszę zaprasza także Kongres Polonii Amerykańskiej w New Jersey. Odbędzie się ona w kościele św. Kazimierza Królewicza w mieście Newark. Później pod Pomnikiem Katyńskim w miejscowości Jersey City zaplanowano czuwanie. Wspominane będą także ofiary katastrofy.

Uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim

Pomnik Katyński w Jersey City, to miejsce symboliczne dla wielu Polaków z New Jersey. Tu odbywa się wiele patriotycznych uroczystości, tu także mieszkający w USA Polacy licznie gromadzili się w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

Obchody II rocznicy katastrofy smoleńskiej będą kontynuowane w niedzielę 29 kwietnia. Wówczas w Nowym Jorku zorganizowane zostanie spotkanie z wykładowcami amerykańskich uczelni, Wiesławem Biniendą i Kazimierzem Nowaczykiem, którzy przeprowadzili niezależne badania przyczyn katastrofy, podważające ustalenie rosyjskiej i polskiej komisji śledczej. Binieda i Nowaczyk mają także wystąpić w polonijnym programie telewizyjnym "NDTV", emitowanym w publicznym kanale telewizji w Nowym Jorku przez polonijną gazetę "Nowy Dziennik".

W spotkaniu, które będzie zorganizowane w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie mają także wziąć udział senator Beata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej i wdowa po generale Bronisławie Kwiatkowskim - Krystyna Kwiatkowska.

Uroczystości zakończy darmowy koncert organizowany przez Janusza Sporka. Wystąpi kilku artystów m.in. mieszkający od wielu lat w Stanach Zjednoczonych aktor Andrzej Wasilewicz, znany w przeszłości m.in. z filmu "Kochaj albo rzuć".

W obchodach rocznicy w Chicago oprócz przedstawicieli Polonii udział wezmą także m.in.: Ewa Błasik, wdowa po generale Andrzeju Błasiku oraz Ewa Kochanowska wdowa po byłym Rzeczniku Prawa Obywatelskich Januszu Kochanowskim. W tamtejszych polonijnych parafiach odbędą się liczne msze. Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom katastrofy, ufundowana przez prezydenta Tarnowa. Z tego miasta pochodził Wojciech Seweryn artysta-plastyk mieszkający w USA, który zginął w prezydenckim Tu-154M. Jest on m.in. autorem Pomnika Katyńskiego w Niles w Chicago.

Z Nowego Jorku dla polonia.wp.pl
Tomasz Bagnowski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)