PolskaPolacy ufają tylko rodzinie

Polacy ufają tylko rodzinie

Sondaż CBOS zaprzecza obiegowej opinii jakoby z rodziną dobrze wychodziło się tylko na zdjęciu. Największym zaufaniem Polaków cieszą się bowiem członkowie ich rodzin (98%), dalsi krewni (87%), współpracownicy (79%) i sąsiedzi (74%) - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii społecznej.

Zaufanie do instytucji publicznych kształtuje się na dużo niższym poziomie: do rządu - 21%, sądów - 31%, Sejmu i Senatu - 21%, a partii politycznych - zaledwie 13%.

Zaledwie 17% ankietowanych przyznaje, że - ogólnie rzecz biorąc - większości ludzi można ufać. Ostrożność w stosunkach z innymi deklaruje 81% badanych. Postawa taka wiąże się z gorszym położeniem społeczno-ekonomicznym oraz trudną sytuacją życiową respondentów.

Z badań wynika, że w naszym społeczeństwie stosunki między ludźmi, których łączy pokrewieństwo, wspólna praca lub sąsiedztwo, trwale opierają się na zaufaniu. Jest ono tym powszechniejsze, im bliższe relacje wiążą badanych z omawianymi grupami.

Niemal powszechnym zaufaniem Polacy obdarzają instytucje charytatywne: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 86%, Caritas - 84% i PCK - 82%. Trzy czwarte ankietowanych zadeklarowało zaufanie do wojska, harcerstwa i Kościoła. Ufne nastawienie przeważa także wobec ONZ (62%), NATO (59%), policji (56%), telewizji (54%) i władz samorządowych (53%), w mniejszym stopniu Unii Europejskiej - 46%.

Stosunek społeczeństwa do większości omawianych instytucji jest stabilny. Jednak w stosunku do rządu o 23 punkty proc. wzrósł w ostatnich dwóch latach odsetek deklarujących nieufność, a o 21 spadł odsetek wyrażających zaufanie. Wyraźnie zmienił się także stosunek Polaków do Sejmu i Senatu (wzrost nieufności o 13 punktów i spadek zaufania o 7 punktów) oraz sądów (odpowiednio o 11 i 9 punktów).

W ostatnich dwóch latach wzrosło zaufanie Polaków do lokalnych władz samorządowych (o 10 punktów zwiększył się odsetek deklarujących zaufanie, a o 7 punktów zmalał wyrażających nieufność) oraz dużych przedsiębiorstw (wzrost zaufania o 8 punktów, spadek nieufności o 6 punktów), a także związków zawodowych (wzrost zaufania o 9 punktów, spadek nieufności o 1 punkt).

Ankietowani darzący zaufaniem krewnych, współpracowników i sąsiadów częściej angażują się (odpowiednio 37%, 47% i 38%) w rozwiązywanie problemów swojej społeczności oraz w działalność organizacji pozarządowych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 9 do 12 stycznia 2004 roku na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)