Trwa ładowanie...

Polacy szkolą kolejny batalion armii Mali

Polscy żołnierze rozpoczęli szkolenie blisko 700-osobowego batalionu armii malijskiej; jest to czwarty, ostatni batalion w ramach aktualnego mandatu unijnej misji szkoleniowej - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Share
Polacy szkolą kolejny batalion armii Mali
Źródło: do.wp.mil.pl, Fot: st.kpr Piotr Kozieł
d4jhvu2

Polacy szkolą w bazie w Koulikoro niemal 700 rekrutów. W ostatnich dniach wyposażyli w mundury i broń osobistą żołnierzy dowództwa i sztabu batalionu, trzech kompanii piechoty, baterii artylerii, plutonu saperów oraz kompanii logistycznej. Przez 10 tygodni malijscy żołnierze będą się przygotowywali do służby na północy kraju.

EUTM (European Union Training Mission) to misja szkoleniowo-doradcza powołana w styczniu 2013 przez Unię Europejską dla wsparcia sił rządowych Mali. W lutym ub. roku UE zatwierdziła 500-osobową misję, przyznając jej 15-miesięczny mandat. Nie przewiduje on udziału w walkach.

d4jhvu2

Liczący do 20 osób polski kontyngent wojskowy EUTM składa się z instruktorów, których zadaniem jest szkolenie logistyków malijskiej armii, z saperów i transportowców. Polscy żołnierze służą w Bamako i oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od stolicy bazie Koulikoro. Na trzy pięciomiesięczne zmiany polskiego kontyngentu MON przeznaczyło 5,8 mln zł.

W marcu 2012 islamistyczni radykałowie wystąpili przeciw demokratycznie wybranemu prezydentowi Mali Amadou Toure i opanowali tereny na północy kraju. Ofensywę rebeliantów powstrzymała zbrojna interwencja Francji, która wsparła malijskie wojsko. Prezydent Toure zwrócił się też o interwencję zbrojną do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

d4jhvu2

Podziel się opinią

Share
d4jhvu2
d4jhvu2
Więcej tematów