Trwa ładowanie...
d1h854q
24-11-2011 13:00

Polacy są w czołówce niezadowolonych z opieki zdrowotnej

Jedynie 12% Polaków jest zadowolonych z systemu opieki zdrowotnej; 74% uważa, że jest on niewłaściwie zarządzany - wynika z badania "Global Health Survey 2011", które przeprowadzono w 28 krajach na świecie.

d1h854q
d1h854q

Z badania wynika, że chociaż poziom zadowolenia Polaków z systemu opieki zdrowotnej wzrósł od 2004 r. z 7 do 12% w roku bieżącym, to wśród zbadanych 16 krajów europejskich jest to trzeci najniższy wynik. Mniej obywateli zadowolonych z opieki zdrowotnej w swoim kraju jest jedynie na Ukrainie (9%) i w Rumunii (6%).

Najwięcej zadowolonych z opieki zdrowotnej obywateli jest w Turcji (69%), Finlandii (56%), Wielkiej Brytanii i Holandii (po 42%) oraz na Litwie (39%).

74% Polaków uważa, że systemem ochrony zdrowia w naszym kraju jest niewłaściwie zarządzany; to jeden z wyższych wyników w tym badaniu w skali całego świata. Bardziej krytycznie oceniają system ochrony zdrowia w swoim kraju tylko obywatele Kolumbii (95%), Słowenii (87%), Niemiec (84%), Grecji i Chin (po 79%). Najmniej krytyczni pod tym względem są mieszkańcy Finlandii i Węgier (po 37%).

Jako drugie źródło problemów w systemie ochrony zdrowia Polacy wskazali niedostateczne finansowanie służby zdrowia (24%)

d1h854q

Większość Polaków (74%) opowiada się za finansowaniem opieki zdrowotnej z pieniędzy publicznych. Najbardziej skłonni do finansowania opieki zdrowotnej ze środków prywatnych w Europie są Niemcy (44%).

Jednocześnie tylko 12% Polaków ma pewność, że wysokiej jakości usługi z zakresu opieki zdrowotnej będą dostępne w Polsce wtedy, gdy będą ich potrzebowali. Jak podano, jest to najniższy odsetek w państwach europejskich. Ponadto jedynie 14% Polaków uważa, że usługi medyczne są oferowane tym, którzy naprawdę tego potrzebują.

27% Polaków twierdzi, że rozwój medycyny i produktów farmaceutycznych pozwoli w przyszłości rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne, w obliczu których stoi dzisiaj Polska.

Działania rządu w kwestii ochrony zdrowia popiera 18% Polaków (wzrost o 12 pkt proc. od 2004 r.).

d1h854q

Badanie "Global Health Survey 2011" przeprowadzono w 28 krajach przez instytuty badawcze zrzeszone w sieci IRIS (International Research Institutions). Badanie przeprowadzono na grupie ok. 22,5 tys. dorosłych osób, między sierpniem a październikiem bieżącego roku, za pomocą różnych metod badawczych: ankiet online, metody CATI (badanie telefoniczne) oraz wywiadów bezpośrednich. W Polsce badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na grupie 812 respondentów.

W badaniu wzięły udział: Irlandia, Węgry, Słowenia, Wielka Brytania, Finlandia, Polska, Holandia, Litwa, Grecja, Francja, Rumunia, Niemcy, Turcja, Rosja, Włochy, Ukraina, USA, Chile, Kanada, Kolumbia, Tajlandia, Indonezja, Pakistan, Malezja, Chiny, Indie, Egipt, Australia.

d1h854q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h854q
Więcej tematów