Trwa ładowanie...
d1jcim2
kościół
23-01-2009 02:30

Polacy rzadziej chodzą do spowiedzi

Polacy spowiadają się kilka razy w roku.
Coraz częściej szukają stałego spowiednika. Spowiedzi jest więcej
przed świętami i w czasie rekolekcji. Księża zauważają jednak
spadek spowiadających się - donosi "Gazeta Wyborcza".

d1jcim2
d1jcim2

Zanika zwyczaj przystępowania do spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca, do czego były zachęcane kiedyś dzieci. Dziś częściej z takiej regularnej spowiedzi korzystają osoby starsze.

Coraz więcej osób nie chce, by spowiedź była przypadkowa, więc wybiera sobie spowiedników. - Dzisiaj, gdy ktoś się spotka z niezrozumieniem w konfesjonale, nie przechodzi nad tym do porządku dziennego. Ludzie nie chcą, żeby ktoś wchodził im z butami w życie, traktując ich bez szacunku - mówi przeor klasztoru dominikańskiego w Łodzi o. Wojciech Jędrzejewski.

Z badań, które w zeszłym roku przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, wynika, że 51,7 proc. katolików spowiada się kilka razy w ciągu roku, a 46,5 proc. raz w miesiącu. Niespełna dwa proc. deklaruje, że do konfesjonału idzie raz w roku. Są to jednak badania przeprowadzone na grupie Polaków wierzących i praktykujących.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj