Trwa ładowanie...

Polacy powiedzieli, czemu głosowali na PiS. Oto najważniejsze powody

Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy głosujący na PiS w eurowyborach są wdzięczni za "poprawę sytuacji gospodarczej w kraju". Największa grupa zwolenników KE uzasadniała swój wybór dokonaniami kandydatów tej formacji, a głosujący na Wiosnę doceniali młodość i nowoczesność partii Roberta Biedronia.

Polacy powiedzieli, czemu głosowali na PiS. Oto najważniejsze powodyŹródło: East News
d3koium
d3koium

W sondażu CBOS Polacy zostali zapytani, dlaczego głosowali na konkretne ugrupowania. Sondażownia pytała o motywacje, które skłoniły do postawienia krzyżyka przy tej, a nie innej partii politycznej.

29 proc. głosujących na PiS przyznało, że kluczowe były dla nich dokonania partii. "Bardzo dobrze rządzą, gospodarka się podniosła i będzie jeszcze lepiej, bo dbają o zwykłych, prostych ludzi" - podkreślali ankietowani. Respondenci doceniali nowe projekty socjalne i podkreślali, że realnie wpłynęły one na poprawę ich życia.

28 proc. osób wskazało, że generalnie są zwolennikami Prawa i Sprawiedliwości, a 21 proc. wymieniała konkretne działania PiS, które miały wpływ na ich decyzję. W tym miejscu pojawiały się m.in. obniżenie wieku emerytalnego, dbanie o rodzinę, osoby biedniejsze i starsze, a także wzrost liczby miejsc pracy.

d3koium

Dlaczego KE? Wskazywano konkretnych kandydatów

Według badania CBOS, najliczniejsza grupa - 27 proc. - głosowała na Koalicję Europejską, ponieważ popierała konkretnych kandydatów tej formacji. "Pozytywnie oceniane były dane cechy polityka, jego wiarygodność, dorobek i dokonania. Powoływano się na osobistą znajomość kandydata, pojawiały się także konkretne nazwiska" - cytuje sondażownię portal interia.pl.

Zobacz także: Donald Trump przyjdzie do Warszawy. Wicepremier zabiera głos ws. zaproszenia Putina

Co najczęściej przekonywało Polaków do głosowania na Wiosnę? "Powiew świeżości". Głównym argumentem przemawiającym za wskazanie tej partii (44 proc.) była młodość i nowoczesność. Ankietowani podkreślali, że jest to nowa siła, która może pokazać coś zupełnie innego, niż jej poprzednicy. Często wskazywano także sympatię do lidera ugrupowania Roberta Biedronia.

27 proc. wyborców Kukiz'15 głosowało na ten ruch jako frakcję wciąż młodą stażem na naszej scenie politycznej. Wyborcy zaznaczali, że Kukiz'15 nigdy jeszcze nie rządził i nie jest powiązany z dużymi partiami. Wskazywali, że jest to dobra alternatywa w sporze PiS-PO.

d3koium

Z kolei wyborcy Konfederacji głosowali na tę formację ze względu na poglądy prezentowane przez jej polityków (47 proc.). Podkreślali, że ważny jest dla nich program tego ugrupowania oraz fakt, że prezentuje ono wartości patriotyczne.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 czerwca 2019 r. na liczącej 1073 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3koium

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3koium
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3koium
Więcej tematów