Trwa ładowanie...

Polacy podpiszą pokój z Krzyżakami?

Inscenizację uroczystości podpisania pokoju pomiędzy Polakami i Krzyżakami przygotowały władze Torunia. Impreza uświetni obchody 600-lecie słynnego traktatu, który kończył "wielką wojnę" z zakonem krzyżackim.

Polacy podpiszą pokój z Krzyżakami?Źródło: WP.PL
d3gk63e
d3gk63e

- W niedzielę będzie niepowtarzalna okazja do wyobrażenia sobie historycznej chwili podpisania I pokoju toruńskiego. Podczas inscenizacji, zatytułowanej "Z przeszłości w przyszłość 1411-2011-2411", zgromadzeni na Rynku Staromiejskim widzowie zobaczą, jak przedstawiciele strony polskiej i krzyżackiej przybiją na dokumentach swoje pieczęcie, po czym zgodnie z obyczajami dyplomacji nastąpi wymiana pergaminów - zapowiedziała rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

W drugiej części imprezy przygotowany zostanie dokument adresowany do mieszkańców miasta, którzy za 400 lat będą przypuszczalnie świętować 1000-lecie zawarcia pokoju. Na długim pasie papieru władze miasta i uniwersytetu oraz wszyscy chętni mieszkańcy przekażą potomnym swoje przesłanie.

d3gk63e

- Spisane gęsim piórem myśli zamknięte zostaną w "kapsule czasu" i przekazane do miejscowego archiwum. Na kapsule widnieć będzie napis "Toruń 2011 - Toruniowi 2411" - ujawniła rzeczniczka.

Decyzją toruńskich radnych rok 2011 został ogłoszony Rokiem Pierwszego i Drugiego Pokoju Toruńskiego. Od zawarcia pierwszego mija w tym roku 600, a drugiego - 545 lat.

Z okazji rocznicy na niedzielę zaplanowano także warsztaty zatytułowane "Szary pergamin, woskowa pieczęć i gęsie pióro", których uczestnicy dowiedzą się, jak pracochłonne było przygotowanie dokumentów pokoju toruńskiego z 1411 r. Organizatorzy pokażą kroje dawnego pisma i zaprezentują, jak powstawały barwne miniatury wypełniające średniowieczne rękopisy.

W zaaranżowanym na średniowieczne skryptorium zabytkowym zborze na Rynku Nowomiejskim, gdzie mieści się siedziba fundacji Tumult, sprawdzić się będzie można w czyszczeniu pergaminu, pisaniu na papierze gęsim piórem, rylcem na woskowych tabliczkach, w tworzeniu inicjałów oraz w wyciskaniu pieczęci. Wszystkie te umiejętności przydadzą się przy wysyłaniu komunikatu dla torunian żyjących w 2411 r.

d3gk63e

O rocznicy podpisania słynnych traktatów polsko-krzyżackich przypominają eksponowane w mieście bannery. W lutym mieszkańcy i turyści mieli rzadką okazję obejrzenia w toruńskim Muzeum Okręgowym obu średniowiecznych dokumentów, na co dzień przechowywanych w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

1 lutego 1411 r. został zawarty w Toruniu traktat pokojowy między królem polskim Władysławem i wielkim księciem litewskim Aleksandrem Witoldem a wielkim mistrzem Henrykiem von Plauenem, kończący "wielką wojnę" z zakonem krzyżackim z lat 1409-1411. Wzajemne przekazanie opieczętowanych dokumentów pierwszego pokoju toruńskiego odbyło się dopiero 10 maja 1411 r. na uroczystym zjeździe króla polskiego i księcia Witolda z wielkim mistrzem Henrykiem von Plauenem pod Złotorią.

d3gk63e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gk63e
Więcej tematów