Trwa ładowanie...
d1mfvw5
23-11-2005 16:35

Polacy odnaleźli złote monety w klasztorze w Naqlun

Polscy archeolodzy odnaleźli w budynkach
gospodarczych egipskiego klasztoru w Naqlun w oazie Fajum 13
średniowiecznych złotych arabskich monet (dinarów) oraz sztancę do
ich produkcji - poinformował kierujący ekipą w Naqlun
prof. Włodzimierz Godlewski z Centrum Archeologii
Śródziemnomorskiej UW.

d1mfvw5
d1mfvw5

Polska misja archeologiczna od wielu lat prowadzi wykopaliska w ruinach średniowiecznego koptyjskiego klasztoru w Naqlun. W tym sezonie archeolodzy badali budynki gospodarcze zespołu klasztornego z X-XI wieku.

Znalezione przez nas monety kalifów fatymidzkich, datowane naá lata 955-978, świadczą o rozkwicie ekonomicznym klasztoru w tamtym czasie - zaznaczył prof. Godlewski.

Z ówczesnych dokumentów wiemy, że za kilkanaście dinarów można było wtedy kupić w Fajum dwie wille z ogrodem. To był niemały majątek, a można przypuszczać, że fajumscy mnisi posiadali znacznie więcej monet - wyjaśnił.

Jak powiedział prof. Godlewski, oprócz monet archeolodzy znaleźli dwie sztance do bicia dinarów, przypadające na początek X w. - sam koniec panowania dynastii Abbasydów, rządzących Egiptem przed dynastią kalifów fatymidzkich.

d1mfvw5

To prawdziwie unikatowe znalezisko. Nie wiemy jeszcze, skąd wzięła się ta sztanca w klasztorze. Jest mało prawdopodobne, by mnisi sami produkowali monety. Można raczej przypuszczać, że ktoś z mennicy Abbasydów w momencie zmiany władzy zbiegł do klasztoru razem z ze sztancami - uważa prof. Godlewski.

Oprócz monet i sztanc archeolodzy znaleźli w ruinach budynków gospodarczych kilkadziesiąt dokumentów zapisanych po koptyjsku i arabsku, m.in. księgi rachunkowe i listy wypłat dla pracowników trudniących się uprawą klasztornych winnic i ogrodów.

Teksty powstały po arabsku i koptyjsku, jednak w niektórych dokumentach liczebniki pisano po grecku. Dowodzi to, jak długo w Egipcie utrzymywała się tradycja grecka - zaznaczył naukowiec.

W Naqlun od 1986 roku prowadzone są badania chrześcijańskiego zespołu klasztornego z V-XIV wieku. W ostatnich latach w ruinach klasztoru odnaleziono freski z IX-X wieku oraz liczne teksty greckie, koptyjskie i arabskie. Na cmentarzach chrześcijańskich w Naqlun odkryto jedne z najstarszych jedwabi w Egipcie: całuny grobowe oraz szaty - szale, chusty i tuniki.

d1mfvw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mfvw5
Więcej tematów