Trwa ładowanie...
d1tipti
cbos
25-04-2006 12:30

Polacy o ewentualnych zmianach ordynacji wyborczej

36% Polaków opowiada się za ordynacją wyborczą opartą na systemie większościowym z okręgami jednomandatowymi; zdaniem 16% pytanych najlepsze jest głosowanie według systemu proporcjonalnego, a w ocenie 9% - według systemu mieszanego - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

d1tipti
d1tipti

Sposób wyboru parlamentarzystów nie ma znaczenia dla 23% respondentów.

Jak zauważa CBOS, zwolennicy większościowego systemu wyborczego przeważają w potencjalnych elektoratach PO, SLD i PiS. Jedynie wśród wyborców Samoobrony więcej zwolenników ma system proporcjonalny.

"Optowaniu za systemem większościowym sprzyja wyższy poziom wykształcenia, zainteresowanie polityką oraz uczestnictwo w wyborach w latach poprzednich" - podsumowuje CBOS.

Zestawienie wyników badań z ubiegłych lat pozwala na stwierdzenie, że zwolennicy większościowego systemu wyborczego wyraźnie przeważają nad osobami optującymi za systemem proporcjonalnym, a dla co czwartego Polaka sposób wybierania posłów i senatorów nie ma znaczenia - podkreśla CBOS. W tym roku zmniejszyła się liczba zwolenników systemu większościowego; stabilne pozostało poparcie dla systemu proporcjonalnego.

d1tipti

CBOS pytał respondentów także o to, jak ich zdaniem powinni być wybierani starostowie powiatów i marszałkowie województw. Obecnie wybierani są oni w wyborach pośrednich: starostów wybiera rada powiatu, a marszałków województw - sejmiki wojewódzkie. Tymczasem od 2002 roku wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast wybierani są w wyborach bezpośrednich.

Platforma Obywatelska proponuje, aby podczas tegorocznych wyborów samorządowych także starostowie powiatów i marszałkowie województw byli wybierani bezpośrednio.

Za bezpośrednim wyborem starostów powiatów opowiada się 56 proc. respondentów CBOS, a za bezpośrednim wyborem marszałków województw - 50%. 13% Polaków chciałoby, aby wybór starostów pozostał taki jak dotychczas; utrzymania pośredniego wyboru marszałków województw chciałoby natomiast 18% pytanych. Dla co piątego respondenta sposób wyboru nie ma w tych dwóch przypadkach znaczenia.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej 1025 dorosłych mieszkańców Polski.

d1tipti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tipti
Więcej tematów