PolitykaPolacy niezadowoleni z politycznej sytuacji w kraju. Najnowszy sondaż

Polacy niezadowoleni z politycznej sytuacji w kraju. Najnowszy sondaż

• 37 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja w kraju zmierza "w dobrym kierunku", a przeciwnego zdania jest 47 proc. - wynika z sondażu CBOS
• CBOS: oceny sytuacji gospodarczej najczęściej są neutralne, zaś w wymiarze prywatnym przeważa zadowolenie
• Największa część ankietowanych wyraża niezadowolenie z sytuacji na krajowej scenie politycznej - to 39 proc. badanych

Polacy niezadowoleni z politycznej sytuacji w kraju. Najnowszy sondaż
Źródło zdjęć: © Fotolia

37 proc. ankietowanych w połowie września przez CBOS uważa, że ogólna sytuacja w kraju zmierza "w dobrym kierunku". Przeciwnego zdania jest 47 proc., a 16 proc. nie ma opinii.

- Oceny ogólnej sytuacji w kraju są bardzo podobne do tych sprzed miesiąca - komentuje wyniki sondażu CBOS. W sierpniu zadowolenie wyrażało 38 proc. respondentów; niezadowolenie - 45 proc., a 17 proc. nie miało zdania.

CBOS podkreśla, że we wrześniu, tak jak w sierpniu, największa część ankietowanych wyraża niezadowolenie z sytuacji na krajowej scenie politycznej - to 39 proc. badanych. Jako przeciętną określa ją ponad 36 proc., a zadowolenie deklaruje 18 proc. Opinii nie ma 7 proc. ankietowanych.

- Według badań, niemal identycznie jak przed miesiącem postrzegana jest także gospodarka kraju - dodaje CBOS. 42 proc. ankietowanych uważa, że jest ona przeciętna, 31 proc. ocenia ją pozytywnie, a 21 proc. jest z niej niezadowolonych.

Od sierpnia nieznacznie poprawiły się oceny jakości życia ankietowanych. 57 proc. respondentów (wzrost o 4 punkty procentowe) deklaruje, że żyje się im dobrze. 37 proc. określa swą sytuację jako ani dobrą, ani złą. 6 proc. jest niezadowolonych.

Według sondażu, w ciągu miesiąca nieco wzrosło poczucie zagrożenia bezrobociem. Obecnie 68 proc. (spadek o 2 punkty procentowe) deklaruje pewność zatrudnienia, a 30 proc. (wzrost o 4 punkty) liczy się z możliwością utraty pracy.

Zdaniem CBOS najbardziej niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji są respondenci o lewicowych poglądach politycznych, niepraktykujący religijnie, niezadowoleni ze swej sytuacji materialnej i bezrobotni. Ponadprzeciętnym zadowoleniem z sytuacji w kraju cechują się głównie osoby określające swe poglądy jako prawicowe; praktykujące religijnie, uzyskujące dochody 650-999 zł na głowę, emeryci oraz uczniowie i studenci.

W elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w Polsce przeważa nad niezadowoleniem wyłącznie wśród zwolenników PiS. Ci, którzy chcą głosować na PO, Kukiz'15 i Nowoczesną - podobnie jak osoby, które nie zamierzają uczestniczyć w wyborach - najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym wyborcy Nowoczesnej i PO są bardziej krytyczni niż pozostali.

- W ocenach ogólnej sytuacji w kraju oraz sytuacji na polskiej scenie politycznej dominuje krytycyzm, oceny sytuacji gospodarczej najczęściej są neutralne, zaś w wymiarze prywatnym przeważa zadowolenie. Jeżeli zaś chodzi o przewidywania na najbliższy rok, dominuje przekonanie, że zarówno w wymiarze publicznym, jak i prywatnym nic się zasadniczo nie zmieni - podsumowuje CBOS.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 8-15 września na 981-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
badaniezadowoleniecbos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (233)