Polacy nie znają daty wprowadzenia stanu wojennego
Ponad połowa ankietowanych przez Pentor
Polaków (54%) nie zna daty wprowadzenia stanu wojennego.
Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku. Znajomość tej daty deklarowało 46% respondentów, 16% potrafiło podać tylko rok, 36% nie pamiętało nawet roku, a 2% twierdziło, że nigdy nie słyszało o wprowadzeniu stanu wojennego.
Znajomość dokładnej daty wprowadzenia stanu wojennego w Polsce systematycznie spada - podaje Pentor. W ostatnich dziesięciu latach - jak wynika z badań - najwięcej osób, które zadeklarowały znajomość daty wprowadzenia stanu wojennego było w 1997 - 60% respondentów. Stan wojenny najlepiej pamiętają osoby, które mają obecnie 40-49 lat. Najsłabszą znajomość wydarzeń Grudnia 1981 zaobserwowano w grupie najmłodszych respondentów.
W ocenie 51% respondentów wprowadzenie stanu wojennego było uzasadnione (19% stwierdziło, że w pełni uzasadnione, a 32%, że raczej uzasadnione). Za nieuzasadnione uznało je 30% respondentów (18% za raczej nieuzasadnione, a 12% za w pełni nieuzasadnione). 19% respondentów nie miało na ten temat opinii.
Blisko połowa ankietowanych (46%) uznało, że generał Wojciech Jaruzelski wprowadzając stan wojenny, chciał "uchronić Polskę przed interwencją radziecką". W dalszej kolejności respondenci wskazywali, że gen. Jaruzelski chciał "utrzymać komunistów przy władzy" (16%), "zapobiec rozpadowi państwa" (9%), "zlikwidować 'Solidarność'" (8%), "osiągnąć inne cele" (5%). 16% nie miało na ten temat zdania.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26 listopada-4 grudnia na 1024-osobowej, reprezentatywnej próbie Polaków.