ŚwiatPolacy nie chcą wracać do kraju

Polacy nie chcą wracać do kraju

Polacy, którzy wyemigrowali do krajów Europy Zachodniej, nie planują powrotu do kraju - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Polskie Badania Internetu (PBI).

Polacy nie chcą wracać do kraju
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Co trzeci Polak, który przebywa na emigracji, nie planuje powrotu do kraju. Najwięcej respondentów deklarujących chęć powrotu do Polski przebywa w Irlandii. Na decyzję o powrocie wpływa m.in. poziom znajomości języka oraz długość pobytu za granicą.

- 74%, biorących udział w ankiecie, emigrantów wyjechało do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Irlandii - powiedział prezes PBI Andrzej Garapich. 43% przepytanych Internautów przebywa za granicą krócej, niż trzy lata. Według badań, największy odsetek "starej emigracji" znajduje się w Austrii (60%).

Głównym celem wyjazdu była potrzeba poznania świata, chęć poprawienia statusu materialnego oraz znalezienia pracy. 27% respondentów podjęło decyzję o wyjeździe, ponieważ chciało wyrwać się z Polski.

- Wyjechały osoby młode, lepiej wykształcone - powiedział Andrzej Garapich. 70% respondentów, to ludzie młodzi (od 21 do 35 roku życia). Ponad 90% ankietowanych zadeklarowało posiadanie co najmniej średniego wykształcenia.

27% Polaków przebywających za granicą pracuje jako kadra zarządzająca lub specjaliści. Z badań wynika, że prawie połowa respondentów wykonuje prace fizyczne.

Polakom za granicą żyje się zdecydowanie lepiej, niż w kraju. Większość badanych zaznacza, że po wyjeździe poprawiła się ich sytuacja materialna. 17% z nich odczuło skutki kryzysu, ale większość z nich nie planuje podjęcia w związku z tym szczególnych działań.

Pomimo wzrostu zadowolenia z życia większość ankietowanych tęskni za pozostawionymi w Polsce rodzinami i przyjaciółmi.

38% Internautów spotkało się z przejawami dyskryminacji na tle narodowościowym, której przejawami były m.in. obraźliwe żarty oraz gorsze warunki zatrudnienia. Emigranci najbardziej pozytywny stosunek mają do obywateli kraju, w którym przebywają. Natomiast negatywny stosunek mają do innych Polaków na emigracji.

Polacy mieszkający zza granicą interesują się sytuacją w Polsce. Najbardziej interesują się polityką, gospodarką oraz regionem, z którego pochodzą. Źródłem informacji są polskojęzyczne media. 79% Internautów deklaruje, że codziennie odwiedza polskie strony internetowe.

"Badanie było skierowane do osób korzystających z internetu" - zaznaczają autorzy.

Badanie przeprowadzono na próbie ok. 20 tys. osób mieszkających w jednym z 11. państw Europy Zachodniej (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Szwecja)
. Badanie przeprowadzone zostało w dniach 3-17 grudnia 2008 roku.

Paulina Matysiak, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)