Trwa ładowanie...

Polacy negatywnie oceniają sądy, ale PiS nie przekonało do swoich pomysłów

Tak wynika z sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej". 38 proc. ankietowanych uważa, że zmiany autorstwa PiS-u nie rozwiążą problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przeciwnego zdania jest 29 proc. badanych. Według sondażu, co trzeci Polak nie ma zdania na ten temat.

Polacy negatywnie oceniają sądy, ale PiS nie przekonało do swoich pomysłówŹródło: PAP, fot: Pawel Supernak
d1ivneh
d1ivneh

Z sondażu przeprowadzonego dla dziennika wynika, że PiS trafnie odczytało nastroje Polaków dotyczące sądownictwa. 38 proc. ocenia jego funkcjonowanie negatywnie, a pozytywnie 21 proc. Co ciekawe, osoby w różnym wieku różnie oceniają działanie sądów po 1989 r.

Wśród osób w wieku 18-24 negatywne zdanie ma 47 proc. ankietowanych. Jest to grupa, w której zaraz za osobami powyżej 55. roku życia najwięcej badanych ma takie zdanie. Wśród najstarszej grupy wiekowej takie zdanie ma 48 proc. Co ciekawe wśród osób do 24. roku życia jest najmniej niezdecydowanych w sprawie sądów, bo 27 proc.

Natomiast najwięcej osób, które nie potrafiły ocenić wymiaru sprawiedliwości jest w grupie wiekowej 25-34, bo 52 proc. Również w tej grupie najmniej ankietowanych ma złe zdanie o sądach – 21 proc.

Prof. Marek Chmaj: ustawa o sądach powszechnych jest sprzeczna z konstytucją

Młodzi nie widzą naruszenia trójpodziału władzy

"Dziennik Gazeta Prawna" zapytał też, czy reforma autorstwa partii rządzącej narusza zasadę trójpodziału władzy. Tak twierdzi 40 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 25 proc.

d1ivneh

Po protestach przeciwko zmianom w sądach komentatorzy życia społecznego podkreślali, że uczestniczyło w nich wielu młodych ludzi. Jednak z sondażu wynika, że osoby w wieku 18-24 najczęściej twierdzą, że zmiany autorstwa PiS-u nie naruszają zasady trójpodziału władzy. Uważa tak 44 proc. Również w tej grupie najmniej osób nie potrafiło zająć stanowiska, bo 23 proc. Natomiast w innych grupach wiekowych więcej osób oceniało, że zmiany naruszają trójpodział władzy niż, że tego nie robią.

Lepiej wykształceni lepiej oceniają sądy

Zbadano też to, jak wykształcenie wpływa na udzielane odpowiedzi. I tak, najwięcej osób oceniających sądy negatywnie ma wykształcenie podstawowe (52 proc.). Również osoby z wykształceniem podstawowym najczęściej nie potrafiły ocenić, czy zmiany PiS naruszają trójpodział władzy.

Natomiast wśród osób z wykształceniem wyższym najwięcej (33 proc.) ocenia działanie sądów pozytywnie, a 59 proc. twierdzi, że zmiany naruszają trójpodział władzy.

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna na reprezentatywnej grupie 1048 dorosłych Polaków.

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj