Trwa ładowanie...
dc20tse
24-02-2010 13:20

Polacy negatywnie oceniają opiekę zdrowotną

Trzy czwarte ankietowanych jest niezadowolonych z tego, jak funkcjonuje w naszym kraju opieka zdrowotna - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

dc20tse
dc20tse

Wśród negatywnie oceniających służbę zdrowia ponad jedną trzecią (36%) stanowią zdecydowanie niezadowoleni. Jedynie 22% respondentów wyraża satysfakcję, przy czym tylko dwóch na stu (2%) jest bardzo zadowolonych. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w 2009 roku, wzrosło o 12% niezadowolenie z funkcjonowania opieki zdrowotnej. O tyle samo punktów zmniejszyło się zadowolenie.

Zdecydowana większość badanych (70%) deklaruje, że ufa lekarzom, których porady zasięga lub u których się leczy, w tym trzynastu na stu ma do nich bardzo duże zaufanie. Z drugiej strony jedna czwarta ankietowanych określa swoje zaufanie do lekarzy jako małe, w tym czterech na stu - jako bardzo małe. Wskazuje to, że od ubiegłego roku ufność do lekarzy nieznacznie zmalała.

Ponad 75% respondentów twierdzi, że do lekarza pierwszego kontaktu można się dostać bez trudności. Niewiele mniej (73%) uważa, że pacjenci są traktowani dobrze i życzliwie. Około dwóch trzecich badanych zgadza się również ze stwierdzeniami, że warunki leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ są dobre (66%), że leczenie jest w zasadzie bezpłatne (65%), a ponadto, że jest sprawna informacja o tym, gdzie można uzyskać poradę czy pomoc (64%).

Ponad połowa badanych pozytywnie wypowiada się na temat możliwości uzyskania od lekarza pierwszego kontaktu skierowania do specjalisty (57%), równego traktowania pacjentów (55%) czy uzyskania natychmiastowej pomocy lekarskiej, nawet w nocy (55%).

dc20tse

W ciągu sześciu miesięcy poprzedzających sondaż niemal dwie piąte ankietowanych (38%) korzystało z usług medycznych wyłącznie w ramach ubezpieczenia NFZ. Praktycznie tyle samo osób (39%) leczyło się zarówno w publicznych placówkach, jak i prywatnie. Jedynie ośmiu na stu respondentów (8%) korzystało wyłącznie z usług prywatnych.

W ubiegłym roku z porady lekarskiej skorzystało cztery piąte dorosłych Polaków (80%). Największa liczba respondentów (26%) odwiedziła lekarza lub zamówiła wizytę od czterech do dziewięciu razy w ciągu roku, niewiele mniejsza (23%) była u lekarza co najmniej dziesięć razy, a nieco ponad jedna piąta (21%) - dwa lub trzy razy. Jedynie co dziesiąty ankietowany był w zeszłym roku u lekarza tylko jeden raz. W porównaniu z poprzednim badaniem dosyć wyraźnie wzrósł (o 6%) odsetek ankietowanych, którzy średnio raz w miesiącu chodzą do lekarza.

W 2009 roku leżało w szpitalu (co najmniej przez jedną noc) 17% badanych, w tym 10% - tylko raz, a pozostali (7%) przynajmniej dwa razy.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4 - 10 lutego 2010 roku na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dc20tse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc20tse
Więcej tematów