Polacy na hasło polexit reagują alergicznie. Przekonał się o tym Jarosław Kaczyński
Aż 77 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej obawia się możliwości wyjścia Polski z Unii Europejskiej - wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. To może być jeden z powodów, dla których PiS trudno jest zdobyć wyborców w dużych miastach, w których partia Jarosława Kaczyńskiego zdecydowanie przegrała.
28.10.2018 | aktual.: 29.10.2018 07:41
- Wielu mieszkańców dużych miast zostało okłamanych i w centrum tej manipulacji jest jedno twierdzenie, że PiS przygotowuje polexit - stwierdził w niedzielę w Radomiu Jarosław Kaczyński.
Prezes pominął fakt, że obawy wyborców spotęgował Prokurator Generalny. Przed wyborami złożył zapytanie o zgodności art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu UE z Konstytucją RP. Trybunał miałby zbadać czy sądy krajowe mają prawo zadawać pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Informacja o wniosku – nawet przez polityków PiS - została odczytana jako czynnik, który mógł odnowić lęki przed polexitem, a tym samym mieć wpływ na gorsze wyniki partii Kaczyńskiego.
Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć czy tak istotnie było. Wirtualna Polska zapytała Polaków o ich stosunek do Unii Europejskiej.
Aż 75 proc. badanych na panelu Ariadna pozytywnie lub zdecydowanie pozytywnie wypowiada się o naszym członkostwie w Unii Europejskiej. Zaledwie 10 proc. ocenia przynależność Polski do Wspólnoty w negatywny sposób.
Respondenci uważają, że to Polska w największym stopniu zyskuje na członkostwie w Unii. Takie zdanie wyraziło 45 proc. badanych.
41 proc. uczestników badania osobiście nie obawia się możliwości wyjścia Polski z Unii. Taką obawę wyraża 37 proc. Polaków. Większą różnicę widać wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Możliwości wyjścia nie obawia się 55 proc. wyborców PiS, ale aż 77 proc. wyborców PO boi się takiej możliwości.
45 proc. respondentów uważa, że Polska za wszelka cenę powinna pozostać w Unii, a 24 proc. jest przekonanych, że powinniśmy opuścić Wspólnotę jeśli przestanie to być opłacalne.
Większość uczestników badania - 58 proc. - jest przekonanych, że opuszczenie Unii przez Polskę mogłoby przyczynić się do załamania gospodarczego w kraju. Tak myśli również większość wyborców PiS (55 proc.) i PO (81 proc.).
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 19-22 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1063). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.