Trwa ładowanie...

Polacy martwią się o skutki zmian klimatycznych

Prawie 70 proc. Polaków martwi się z powodu zmian klimatu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Meteovista.pl. Dla połowy z nich największe zagrożenie stanowią coraz bardziej gwałtowne burze. Znacznie mniej Polaków zaniepokojonych jest zjawiskiem suszy, podnoszenia się poziomu morza lub wzrastającymi temperaturami.

Share
Polacy martwią się o skutki zmian klimatycznych
Źródło: AFP, Fot: Menahem Kahana
d3z3vjw

Inne kraje są bardziej zatroskane

W Polsce 30 proc. obywateli nie przejmuje się zmianami klimatu. W Niemczech, Belgii i Francji liczba "beztroskich" mieszkańców jest nieco mniejsza. Ogólnie większość osób martwi się z powodu występowania coraz bardziej gwałtownych burz oraz podnoszenia się poziomu morza. Ciekawe, że Belgowie, Niemcy i Francuzi częściej przyznawali się do obaw związanych z coraz wyższym poziomem morza niż Holendrzy, których kraj zagrożony jest tym problemem w pierwszej kolejności.

Globalne ocieplenie

Wzrost poziomu morza i coraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych (gwałtowne burze, fale upałów, okresy suszy) związane jest bezpośrednio z globalnym ocieplaniem. Z pomiarów wynika, że temperatura na Ziemi podnosi się już od jakiegoś czasu i że w ostatnich dziesięcioleciach proces ten postępuje coraz szybciej. W XXI w. kolejne lata biją wszelkie rekordy. Wśród 15 najgorętszych lat od 1850 roku 14 lat przypada na ostatnie lata! Rok 2010 i 2005 były dotychczas najcieplejszymi latami (średnio na całym świecie). Ale zapowiada się, że rok 2014 zostanie zaliczony do 10 najcieplejszych lat na świecie w historii pomiarów.

(fot. Meteovista.pl)
Źródło: (fot. Meteovista.pl)

Artykuł pochodzi z http://www.meteovista.pl

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d3z3vjw

Podziel się opinią

Share
d3z3vjw
d3z3vjw
Więcej tematów