Trwa ładowanie...

Polacy dziś nie skoczą ze stratosfery

Warunki atmosferyczne uniemożliwiły podjęcie dziś polskiej próby skoku ze stratosfery. Na przeszkodzie stanęły chmury i wiatr. Mimo to uczestnicy misji "Polska Stratosfera" są optymistami. Jeden za skoczków Tomasz Witkowski podkreślił, że mimo niepodjęcia próby dzisiejszy dzień absolutnie nie był stracony.

Share
Polacy dziś nie skoczą ze stratosfery
Źródło: http://influent.pl/
d4wrgq7

- On dał nam możliwość sprawdzenia w boju wszystkich założeń. Zwykle trenowaliśmy jakieś elementy a teraz trzeba było w całości wyjechać tak, jakbyśmy startowali - powiedział skoczek.

Jedna z organizatorek misji Katarzyna Witkowska zwróciła uwagę, że dopiero podczas dzisiejszej próby cały kilkudziesięcioosobowy sztab misji "Polska Stratosfera" miał okazję spotkać się w jednym miejscu. Podkreśliła, że w przygotowania zaangażowanych było wiele instytucji, między innymi Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Uczestnicy misji nie składają broni i zapowiadają, że kolejną próbę skoku ze stratosfery spróbują podjąć na początku grudnia. Przygotowania do misji trwały ponad dwa lata.

d4wrgq7

Polski skok ze stratosfery

Skoczkowie spadochronowi Arkadiusz Majewski, Tomasz Kozłowski i Tomasz Witkowski oraz piloci balonowi Dariusz Brzozowski i Włodzimierz Klósek chcą podjąć pierwszą próbę pobicia łącznie trzech rekordów wysokościowych. Największy w Polsce balon na ogrzane powietrze ma się wznieść na pułap około 12 000 metrów. Z tej wysokości wyskoczą skoczkowie tworząc trzyosobową formację.

Trzy rekordy

Załoga misji Polska Stratosfera chce pobić: rekord Polski w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze, rekord Europy w wysokości opuszczenia statku powietrznego formacją trzyosobową oraz rekord Europy w odległości swobodnego spadania formacją trzyosobową.

Rekord zostanie sklasyfikowany przez międzynarodową federację aeronautyki FAI - Fédération Aéronautique Internationale. Misja Polska Stratosfera to również próba ustanowienia nieoficjalnego rekordu świata w wysokości skoku z balonu na ogrzane powietrze w trzyosobowej formacji skoczków.

d4wrgq7

Podziel się opinią

Share
d4wrgq7
d4wrgq7
Więcej tematów