PolskaPolacy dyskutowali z Holendrami o legalizacji narkotyków

Polacy dyskutowali z Holendrami o legalizacji narkotyków

Różnice między podejściem do tzw. miękkich narkotyków w Polsce i w Holandii były tematem konferencji "Czego o marihuanie nauczyła się holenderska policja?". Stanowiska przedstawicieli polskich i holenderskich służb były skrajnie różne.

Polacy dyskutowali z Holendrami o legalizacji narkotyków
Źródło zdjęć: © AFP

14.01.2009 19:09

Jak zapewniał wieloletni szef policji w Ultrechcie i Hadze Jan Wiarda, mimo zliberalizowanego prawa antynarkotykowego w Holandii spożycie marihuany jest niskie, a grupy przestępcze czerpią mniejsze wpływy ze sprzedaży tego narkotyku.

Przeciwnikiem liberalizacji ustawy antynarkotykowej jest rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Przypomniał, że do 2000 r. mieliśmy w Polsce ustawę pozwalającą na posiadanie narkotyków na własny użytek. - Korzystali z tego wszyscy przestępcy, którzy nosili przy sobie niewielkie ilości nielegalnych substancji przeznaczonych na handel i nic im nie można było zrobić - argumentował.

Według statystyk holenderskich 92% wypadków spowodowanych przez obcokrajowców w Amsterdamie miałaby być spowodowana przez używanie grzybów halucynogennych.

Organizatorzy konferencji pokazali też statystyki, z których wynikało, że w Polsce używa się niewiele mniej marihuany niż w Holandii, ale za to o wiele więcej amfetaminy, która jest narkotykiem twardym.

W Holandii działa ok. 7 tys. coffee shopów, czyli restauracji, w których legalnie można kupić miękkie narkotyki, takie jak marihuana czy haszysz.

Nie mogą ich kupić osoby niepełnoletnie, sklepy nie mogą też sprzedawać narkotyków twardych. Jednorazowo klient może zakupić 2 gramy narkotyku.

Ze statystyk przytoczonych na konferencji wynika, że dzięki wprowadzeniu coffee shopów 70% sprzedaży narkotyków znajduje się pod kontrolą państwa.

W Polsce nawet najmniejsza ilość narkotyków jest zabroniona. Za posiadanie niewielkiej ilości nielegalnych substancji grozi do 3 lat więzienia, za większą ilość - aż do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)