Polacy chcą odpisywać podatki na Kościół? Sondaż
Ponad połowa Polaków nie chce odpisywać 0,3% ze swoich podatków na Kościół - wynika z sondażu MB SMG/KRC dla "Faktów" TVN.
16.03.2012 | aktual.: 05.08.2012 17:24
Z sondażu wynika, że aż 59% Polaków nie jest skłonnych odpisywać 0,3% ze swoich podatków na Kościół. Zaledwie 38% badanych wyraża gotowość przeznaczenia na Kościół części swoich podatków.
Większość (64%) Polaków jest za możliwością przekazania kościelnego odpisu na konkretny cel: np. diecezję lub zakon. 32% badanych jest przeciwnego zdania.
65% badanych uważa, że państwo nie powinno przekazywać żadnych publicznych pieniędzy kościołom. Przeciwnego zdania jest 31% ankietowanych.
Zgodnie z propozycjami rządu prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną Kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku.
Według szacunków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji suma przekazywanego przez obywateli podatku na Kościoły i związki wyznaniowe osiągnęłaby kwotę ok. 100 mln zł rocznie, co - jak podkreśla MAC - odpowiadałoby dotychczasowym wydatkom państwa na te cele.
Sprawdź: Stawki podatkowe w Polsce