Trwa ładowanie...

Polacy bezlitośni dla piratów. "Trzeba dożywotnio odbierać im prawo jazdy"

Bandycki rajd polskich kierowców u naszych południowych sąsiadów, zakończony śmiercią Słowaka, spowodował, że na nowo rozgorzała dyskusja o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych. Z badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika jasno – Polacy w większości byliby „za”.

Polacy bezlitośni dla piratów. "Trzeba dożywotnio odbierać im prawo jazdy"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d25jwsh
d25jwsh

30 września w okolicy Dolnego Kubina trzech Polaków urządziło sobie rajd po drodze publicznej. Jechali z nadmierną prędkością, wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. W pewnym momencie na ich drodze pojawia się skoda, kierowana przez 57-letniego Słowaka. Jeden z piratów, kierujący porsche, nie zdążył zjechać na swój pas. Doszło do zderzenia - Słowak, jadący z żoną i synem, zginął.

Jechali "normalnie". Tak jeżdżą przecież u siebie

"Mordercy, idioci, dzicz" – słowackie media nie szczędziły i do dziś nie szczędzą ostrych określeń, gdy piszą o piratach z Polski. Po prostu nie mieści im się w głowach, że ktoś mógł w ten sposób prowadzić samochód.

Tymczasem Polacy jechali tak, jak wielu kierowców w Polsce jeździ na co dzień – agresywnie, nieostrożnie, z dużą prędkością. Z badania na panelu Ariadna wynika, że aż 66 proc. Polaków spotkało się z agresywnym zachowaniem innych kierowców.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

To w dużej mierze tłumaczy, dlaczego polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. W ubiegłym roku doszło u nas do 32 760 wypadków drogowych, w których zginęło 2831 osób. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (7416 przypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (6837) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (1323). Z dwoma ostatnimi przyczynami mieliśmy do czynienia właśnie na Słowacji.

d25jwsh

W odczuciu ankietowanych na panelu Ariadna najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość. Tak uważa 63 proc. badanych. Na drugim miejscu badani wskazali na pijanych kierowców - 62 proc. (w zeszłym roku uczestniczyli oni w 2788 wypadkach, czyli 8,5 proc. ogółu). Trzecią przyczyną jest brawura - 45 proc. wskazań.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Już nigdy więcej nie powinni prowadzić

Według uczestników badania rozwiązaniem, które mogłoby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, jest dożywotnie odbieranie prawa jazdy kierowcom jeżdżącym w brawurowy i niebezpieczny sposób. 58 proc. respondentów wypowiedziało się o tym pomyśle pozytywnie.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Jeszcze więcej ankietowanych uważa, że powinny zostać zaostrzone kary za przestępstwa drogowe. Zwolennikami tego rozwiązania jest 71 proc. Polaków.

d25jwsh

Choć na naszych drogach jest niebezpiecznie - co pokazują przytoczone powyżej statystyki - to Polacy stosunkowo wysoko oceniają policjantów drogówki. 49 proc. badanych ma o nich pozytywne zdanie.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 5-8 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1052). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d25jwsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25jwsh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj