Trwa ładowanie...
d169e9m

Pol: uda się wynegocjować niższy VAT w budownictwie

Minister infrastruktury Marek Pol jest przekonany, że Polsce uda się wynegocjować, by po wejściu do Unii Europejskiej obowiązywał 7-proc. VAT w budownictwie.

d169e9m
d169e9m

Próbujemy wynegocjować niższe stawki VAT na budownictwo i jestem przekonany, że nam się to uda - mówił Pol we wtorek w Radiu Zet. Potem zastrzegł jednak, że w negocjacjach do końca nic nie jest pewne.

Pol dodał, że o ostatecznej cenie wyrobu decyduje tak naprawdę stawka na wyrób gotowy - w tym wypadku mieszkanie. Stawki na składniki wyrobu gotowego (materiały budowlane) w praktyce nie mają większego znaczenia dla ostatecznej ceny - przekonywał Pol.

Według niego, VAT-u na materiały budowlane innego niż stawka podstawowa nie ma prawie żaden kraj. W związku z tym - mówił - trzeba liczyć się z tym, że Polska nie jest narodem wybranym. Otwieranie świętej wojny w sprawie z gruntu przegranej byłoby bezsensowne - zaznaczył.

Jeśli się ktoś domaga, byśmy rozpętali walkę na tym polu, na którym szanse na zwycięstwo są niewielkie, a mianowicie w zakresie VAT-u na materiały budowlane to znaczy, że domaga się rzeczy prawie niemożliwych. Nikt takiego okresu przejściowego nie dostał - podkreślał wicepremier.

d169e9m

W poniedziałek również główny negocjator Polski z UE Jan Truszczyński mówił, że w negocjacjach z Unią Europejską możliwe jest uzyskanie zmniejszonej stawki VAT na usługi budowlane i gotowe mieszkania, ale nie na materiały budowlane.

Negocjacje w obszarze "podatki" Polska i UE zamknęły pod koniec marca. Wynegocjowane wtedy stanowisko zakłada m.in., że od dnia wejścia Polski do UE w budownictwie mieszkaniowym będzie obowiązywał 22-proc. VAT.

Pod koniec kwietnia rząd zapowiedział powrót do negocjacji z UE w tej sprawie. Chodzi o utrzymanie 7-proc. VAT-u w budownictwie przez kilka najbliższych lat. Czechy i Słowenia wynegocjowały okres przejściowy do 2007 roku.

Wcześniej Truszczyński zapowiedział, że ponowne otwarcie rozdziału "podatki" powinno nastąpić po wakacjach. (jask)

d169e9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d169e9m
Więcej tematów