Trwa ładowanie...

Pół miliona polskich dzieci żyje za granicą

• W 2015 r. nastąpił wzrost liczby Polaków urodzonych za granicą i zgłoszonych w naszych USC
• Zarejestrowano 43 tys. dzieci, czyli o 13 proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2009 r.
• Za granicą żyje pół miliona dzieci - pisze "Dziennika Gazeta Prawna"

Share
Pół miliona polskich dzieci żyje za granicąŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3wotkt

Wiedza na temat liczby polskich dzieci, które przebywają poza Polską, jest niepełna. - Emigranci nie mają obowiązku zgłaszania potomstwa do ewidencji urzędów stanu cywilnego - zaznacza dziennik.

- Nie wiadomo, ile dzieci nie zarejestrowano, ale wiadomo, że za granicą rodzi się ich dużo (...) co poprawia statystyki w innych krajach, podczas gdy w Polsce dzietność spada - czytamy w artykule.

- Notowany ostatnio wzrost może wynikać z osiadłego charakteru emigracji Polaków (W. Brytania średnio 9 lat, Irlandia - 7 lat, Niemcy - 11 lat) i struktury wiekowej emigrantów. Ze spisu powszechnego wynika, że w 2011 r. za granicą przebywało ok. 250 tys. kobiet w wieku 35-49 lat, które mogły się zdecydować na macierzyństwo ze względu na tykający zegar biologiczny - pisze "DGP".

- Do zwiększenia liczby dzieci urodzonych za granicą i zarejestrowanych w Polsce mogła się przyczynić także tocząca się w wielu krajach dyskusja o ograniczeniu zasiłków wypłacanych na dzieci i potrzeba utrzymania więzi z krajem "bo a nuż się tu wróci.

d3wotkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wotkt
d3wotkt
Więcej tematów