Pół miliona "bezdomnych emocjonalnie" polskich dzieci
Prawie pół miliona dzieci w Polsce jest "bezdomnych emocjonalnie", czyli pozbawionych opieki i zainteresowania ze strony dorosłych. Za mało jest placówek, które im pomagają, a te które są - mają kłopoty finansowe - oceniają specjaliści zajmujący się zapobieganiem przestępczości i innym patologiom wśród dzieci i młodzieży.
Wiesław Kołak z Krajowego Komitetu Wychowania Resocjalizującego powiedział, że świetlice socjoterapeutyczne i resocjalizacyjne opiekują się niespełna 50 tysiącami dzieci, a potrzebujących jest jeszcze 450 tysięcy.
Ponad połowa dzieci zagrożonych patologiami pochodzi z dobrych domów. Ich rodzice nie mają dla nich czasu, bo są zbyt zajęci pracą. Wielu rodziców ma też problemy z alkoholem. "Dzieci z takich rodzin - jeśli nie są pod właściwą opieką - częściej niż inne łamią prawo" - podkreśla Wiesław Kołak.
W Warszawie na VIII Forum Przyjaciół Dzieci Ulicy terapeuci oraz organizacje pomocowe i urzędnicy lokalni dzielą się doświadczeniami i problemami w pomocy dzieciom ze środowisk zagrożonych patologiami. Dyskusje toczą się pod hasłem "Dzieci gorszych szans, to gorsza przyszłość społeczeństwa".