Pół miliarda euro dla polskiej wsi
Program pomocowy Unii Europejskiej SAPARD dla wsi powinien wreszcie ruszyć w Polsce w tym miesiącu. Polscy rolnicy, przetwórcy spożywczy i gminy będą mogli wystąpić o dofinansowanie projektów z puli ponad 500 mln euro.
06.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Czerwiec jest realny - powiedziała minister ds. europejskich Danuta Huebner, która podpisała w czwartek porozumienie o SAPARD za rok 2001 z odpowiedzialnym za ten program w Komisji Europejskiej Alanem Wilkinsonem.
Przy okazji udało się też wynegocjować przedłużenie terminu wykorzystania środków przyznanych Polsce w ramach SAPARD 2000. Będzie je można wypłacić do końca 2003 roku, czyli do planowanego przystąpienia do Unii.
W najbliższych miesiącach zostanie też podpisana trzecia transza na rok 2002. Każda opiewa na ponad 170 mln euro, tak że w sumie do końca 2003 roku będzie do wykorzystania ponad 500 mln euro.
Ostatnią przeszkodą w uruchomieniu programu była akredytacja tzw. agencji płatniczej, to znaczy instytucji, która będzie w Polsce zarządzała programem. Jest nią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Według Huebner, przedstawiciele Komisji Europejskiej zapewniali ją, że trwający obecnie etap zatwierdzania wyników audytu w polskiej agencji potrwa około 10 dni. Agencja może otrzymać pierwszą zaliczkę prawie natychmiast, ale beneficjenci muszą najpierw zgłosić dobre projekty, które znajdą uznanie w oczach ekspertów agencji.
Decyzja o powołaniu specjalnego funduszu wsparcia obszarów wiejskich w krajach kandydujących Europy Środkowej zapadła w 1999 roku. Pierwsze pieniądze zarezerwowano na ten cel w budżecie unijnym na 2000 rok.
Ale dopiero w połowie 2001 roku odblokowano pierwsze 13 mln euro dla Bułgarii. Potem akredytacje uzyskiwały agencje płatnicze kolejnych mniejszych państw kandydujących. Prócz Polski największe problemy miały Rumunia i Węgry. (reb)