Pojawią się historyczne mundury w wojsku
Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza
wyposażyć kompanię wchodzącą w skład batalionu reprezentacyjnego
Wojska Polskiego, w niemiecką broń, hełmy oraz mundury z okresu II
wojny światowej - informuje dziennik "Polska".
- Chodzi o kilka kompletów mundurów, które żołnierze nosiliby podczas uroczystości organizowanych z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego - mówi płk Marek Paterek, dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej. Aby nie było żadnych wątpliwości, w jakiej roli występują, żołnierze będą nosić na ramionach biało-czerwone opaski. W takim właśnie umundurowaniu walczyła część oddziałów powstańczych w 1944 r.
Ale na tym nie koniec. Ministerstwo rozważa także wprowadzenie innych mundurów historycznych przeznaczonych na wyposażenie batalionu reprezentacyjnego. Chodzi o uniformy Legionów Piłsudskiego z czasów I wojny światowej, polskiej armii z kampanii wrześniowej 1939 r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także utworzonej w Związku Radzieckim w 1943 r. I Armii Wojska Polskiego.
Pomysł narodził się na fali rosnącego zainteresowania historią wojskowości. Grupy fascynatów militariów, przebrane w stroje wzorowane na historycznym umundurowaniu i uzbrojone w repliki dawnej broni, uświetniają obchody różnego rodzaju rocznic i świąt narodowych. Taką grupę rekonstrukcyjną - szwadron kawalerii - ma również nasza armia. Niebawem wejdzie ona w skład batalionu reprezentacyjnego WP.
MON chce, by obecność żołnierzy w mundurach historycznych uświetniała uroczystości państwowe.
Obecnie na wyposażeniu batalionu reprezentacyjnego WP są dwa wzory mundurów historycznych - z okresu Księstwa Warszawskiego oraz powstania listopadowego. Pierwsze noszą muzycy orkiestry reprezentacyjnej, drugie - żołnierze kompanii reprezentacyjnej (niedługo dostaną do kompletu wzorowane na historycznych karabiny i płaszcze), z okazji Święta Niepodległości oraz rocznic wybuchu powstania listopadowego.
Batalion dysponuje też kilkoma armatami wzorowanymi na przedwojennych, które są używane podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości, uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Wojska Polskiego.