Trwa ładowanie...
ceremonia

Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się 19 października. Ceremonia będzie miała charakter prywatny

• Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się 19 października - informuje RMF FM

• Reżyser zostanie pochowany na krakowskim cmentarzu na Salwatorze

• Ceremonia pogrzebowa będzie miała charakter prywatny

Share
Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się 19 października. Ceremonia będzie miała charakter prywatny
Źródło: Agencja Gazeta/Renata Dąbrowska
d3303b3

Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w przyszłą środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, zgodnie z wolą rodziny ma on mieć charakter prywatny. O 14.30 w bazylice św. Trójcy zostanie odprawiona msza pożegnalna w intencji zmarłego reżysera - poinformowała dyrektor PISF Magdalena Sroka.

Dzień wcześniej - we wtorek 18 października - w Warszawie o godz. 15.00 w kościele św. Jacka (oo. dominikanów) przy ul. Freta odprawiona zostanie msza żałobna w intencji Andrzeja Wajdy.

d3303b3

Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

Filmy Wajdy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza".

Wajda był senatorem w latach 1989-1991. Otrzymał Order Orła Białego.

d3303b3

Podziel się opinią

Share
d3303b3
d3303b3
Więcej tematów