Trwa ładowanie...

Matura 2021 z polskiego. "Dramat i przestrzeń" Błońskiego, "Labirynt" Szymborskiej i Baczyńskiego. Maturzyści załamani

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zaskoczyła maturzystów. Temat rozprawki z Błońskiego i analiza wierszy Szymborskiej i Baczyńskiego nie podeszła tegorocznym abiturientom. Dali temu wyraz w mediach społecznościowych.

Share
Matura 2021 z polskiego. "Dramat i przestrzeń" Błońskiego, "Labirynt" Szymborskiej i Baczyńskiego. Maturzyści załamani
Źródło: PAP
d20yv2d

Przed egzaminem maturalnym z języka polskiego na poziomie rozszerzonym tegoroczni maturzyści byli pełni optymizmu. W przeciwieństwie do podstawy, na poziomie rozszerzonym nie ma bowiem ani pytań zamkniętych, ani klucza odpowiedzi, w który trzeba się wpasować. Do wyboru była rozprawka na minimum 300 słów lub analiza porównawcza utworów lirycznych.

Matura 2021 z polskiego. Temat: "Dramat i przestrzeń" Błońskiego

Już sam temat rozprawki zbił maturzystów z tropu i postawił przed nie lada wyzwaniem, na realizację którego mieli tylko 180 minut. Na podstawie tekstu "Dramat i przestrzeń" Jana Błońskiego musieli zmierzyć się z tematem:

Określ jaki problem podejmuje Jan Błoński w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.

Niestety, temat sprawił maturzystom niemały kłopot. - Dałam że ta przestrzeń dramatu to świat współprzedstawiony, którego świadek doświadcza za pomocą zmysłów i wyobraźni i ta przestrzeń pozwala na głębsze zrozumienie przekazu utworu. Boję się, że to kompletnie nie o to w tym chodziło - obawia się jedna z internautek.

d20yv2d

Podobnych opinii w sieci jest więcej. - średnio zrozumiałam, ale napisałam że przestrzeń jest istotna i pomaga w interpretacji dramatu - dodaje inna.

Matura 2021 z polskiego. Analiza wiersza. Szymborska i Baczyński

Tutaj kłopotów było zdecydowanie mniej. Polecenie o dokonanie analizy porównawczej podanych utworów dotyczyło wiersza "Labirynt" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wiersza "Labirynt" Wiesławy Szymborskiej.

Po egzaminie maturzyści swoimi spostrzeżeniami na tematy maturalne z polskiego na poziomie rozszerzonym dzielili się na Twitterze.

Matura 2021. Zadaliśmy warszawiakom pytania z poprzednich lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20yv2d

Podziel się opinią

Share
d20yv2d
d20yv2d
Więcej tematów