Trwa ładowanie...
d3vy91x

Pogotowie strajkowe polskich szkół na Litwie. Minister edukacji zaniepokojona sytuacją

Szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska napisała do rodziców polskich uczniów na Litwie, którzy ogłosili pogotowie strajkowe. W swoim liście minister podziela ich niepokój związany z pogarszającą się atmosferą wokół polskich szkół. Skierowała też pismo do minister oświaty Litwy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogotowie strajkowe polskich szkół na Litwie. Minister edukacji zaniepokojona sytuacją
(PAP)
d3vy91x

Ponad 500 uczniów szkół polskich na Litwie nie poszło do szkół, lecz wzięło udział w mszy świętej odprawionej w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Początkowo zapowiadano bezterminowy strajk, który jednak przekształcono w pogotowie strajkowe.

Protestujący - uczniowie i ich rodzice - żądają m.in. odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju. Żądają rezygnacji z ujednolicenia egzaminu z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, przywrócenia obowiązkowego egzaminu z języka ojczystego (polskiego) na listę egzaminów maturalnych, zwiększenia finansowania szkół mniejszości narodowych.

"Podzielam Państwa niepokój związany z sytuacją w jakiej znalazły się Państwa dzieci oraz systematycznie pogarszającą się atmosferą wokół polskich szkół na Litwie. Dotarły do mnie informacje o losie wileńskich szkół: im. Sz. Konarskiego, im. J. Lelewela, im. Wł. Syrokomli, w Leszczyniakach i w Jerozolimce. Ta sytuacja daleko odbiega od standardów wyznaczonych przez Unię Europejską i Radę Europy" - napisała w liście minister edukacji.

d3vy91x

Jak podkreśliła, polscy uczniowie na Litwie mają prawo korzystać ze wszystkich praw przysługujących mniejszościom narodowym w Unii Europejskiej.

Premier Litwy odrzucił możliwość spełnienia żądań protestujących

Strona litewska krytycznie odniosła się do strajku. Premier Litwy Algirdas Butkeviczius odrzucił możliwość spełnienia żądań protestujących i wyraził opinię, że organizowanie podobnych akcji to "politykierstwo".

Kluzik-Rostkowska poinformowała, że wystosowała pismo do minister oświaty i nauki Republiki Litewskiej Audrone Pitreniene z prośbą o ponowne rozpatrzenie postulatów polskich rodziców. "Wiem, że list dotarł do Niej. Mój przedstawiciel jest gotowy, by w najbliższych dniach złożyć wizytę w Wilnie i spotkać się z Państwem" - napisała, zwracając się do rodziców polskich uczniów na Litwie minister.

Zaznaczyła również w liście, że będzie uważnie przyglądać się sytuacji w Wilnie i podejmować działania w obronie praw polskich dzieci na Litwie.

Na Litwie działa około 90 szkół, w których nauczanie odbywa się w języku polskim. W szkołach tych jest około 12 tys. uczniów. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców.

d3vy91x

Podziel się opinią

Share
d3vy91x
d3vy91x
Więcej tematów