Pogotowie przeciwpowodziowe w kilku powiatach
Na Podkarpaciu po południu
pogotowie przeciwpowodziowe obowiązywało w gminach na terenie
ośmiu powiatów. Odwołano alarm powodziowy w Kolbuszowej, gdzie
lokalna rzeka Nil podtopiła ponad 40 hektarów, w tym 30 hektarów
użytków rolnych - poinformował Stanisław Szynalik z
Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie.
28.03.2006 | aktual.: 28.03.2006 13:37
Do południa w całej zlewni Wisłoka, Wisłoki i Sanu obserwowano zatrzymanie wzrostu poziomu wody, a nawet niewielkie kilkucentymetrowe spadki - powiedział Szynalik.
Pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatów: jasielskiego, strzyżowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, mieleckiego, miasta Rzeszowa oraz w gminie Tryńcza w pow. przeworskim; gminach Białobrzegi, Czarna, Żołynia, Łańcut w pow. łańcuckim; Stalowa Wola, Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaleszany w pow. stalowowolskim.
W nocy z poniedziałku na wtorek w Kolbuszowej pod wodą znalazło się ponad 40 hektarów, w tym 30 hektarów użytków rolnych. Z kolei w powiecie ropczycko-sędziszowskim kilka lokalnych rzek wystąpiło z brzegów i pod wodą znalazło się ok. 620 ha użytków rolnych. W tym samym powiecie podtopionych zostało 10 gospodarstw rolnych w gminach Ropczyce i Wielopole oraz jeden budynek mieszkalny w Sędziszowie Małopolskim.
W południowo-wschodniej Polsce stany ostrzegawcze są przekroczone na: Wisłoku w Krośnie, Żarnowej, Rzeszowie i Tryńczy; Wisłoce w Krajowicach k. Jasła, Łabuzie, Pustkowie i Mielcu; Wiśle w Zawichoście, Karasach, Szczucinie, Ostrówku, Sandomierzu i Popedzynce; Ropie w Topolinach: Jasiołce w Jaśle i Zboiskach oraz na Sanie w Rzuchowie.