Pogorszyły się nastroje społeczne
Po wakacjach nastroje społeczne Polaków uległy pogorszeniu. 50% ankietowanych źle ocenia sytuację polityczną (wzrost o 5 pkt proc.), sytuację gospodarczą jako złą określa 39% (wzrost o 6 pkt), a rozwój ogólnej sytuacji w kraju negatywnie ocenia 60% badanych (wzrost o 7 pkt) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
21.09.2006 | aktual.: 21.09.2006 20:37
Badanie wskazuje, że w porównaniu z sierpniem zmalał odsetek osób pozytywnie oceniających rozwój ogólnej sytuacji w kraju (o 3 pkt, do 24%). Przewidywania dotyczące ogólnej sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku prawie się nie zmieniły: liczba optymistów jest niemal taka sama (18%), a liczba pesymistów nieco większa niż miesiąc temu (27%, wzrost o 2 pkt). Nadal największa grupa badanych (45% spadek o 4 pkt) nie spodziewa się żadnych zmian.
Obecnie połowa ankietowanych uznaje sytuację polityczną za złą, ponad jedna trzecia (35%, spadek o 3 pkt) określa ją jako przeciętną i tylko co czternasty badany (7%, spadek o 3 pkt) wystawia oceny pozytywne. Gorsze niż w sierpniu są przewidywania na najbliższy rok: tylko co ósmy respondent (13%, spadek o 4 pkt) uważa, że sytuacja polityczna w kraju się poprawi, prawie co czwarty zaś (24%, wzrost o 3 pkt) przewiduje jej pogorszenie. Nieco ponad połowa badanych (51%) sądzi, że w tej dziedzinie nic się nie zmieni.
Mimo korzystnych wskaźników ekonomicznych gorsze niż miesiąc temu są opinie o sytuacji gospodarczej. Odsetek osób uważających, że jest ona zła, wzrósł o 6 pkt (do 39%), a odsetek tych, które oceniają ją dobrze, zmalał o 2 pkt (do 16%). Zmniejszyła się (z 43% do 40%) liczba ankietowanych określających sytuację gospodarczą jako przeciętną. Prawie nie zmieniły się natomiast przewidywania dotyczące tej sytuacji w najbliższym roku. Nadal największa grupa ankietowanych (51%, spadek o 2 pkt) nie spodziewa się zmian, tyle samo osób co w sierpniu (24%) liczy na poprawę stanu gospodarki, a minimalnie więcej niż miesiąc temu (15%, wzrost o 1 pkt) przewiduje jego pogorszenie.
Od sierpnia w zasadzie nie zmieniły się opinie Polaków o tym, jak obecnie żyje się im i ich rodzinom. Nadal nieco ponad połowa (51%) uznaje poziom swego życia za przeciętny (ani dobry, ani zły), prawie jedna trzecia (31%) ocenia go pozytywnie, a niemal co piąty (18%) jest z niego niezadowolony. Przewidywania dotyczące ogólnych warunków życia ankietowanych i ich rodzin są gorsze niż miesiąc temu: zmalał odsetek optymistów (o 4 pkt, do 16%), zwiększył się natomiast odsetek pesymistów (o 3 pkt, do 16%). Ponad połowa badanych (58%) sądzi, że będzie im się żyło tak samo jak obecnie.
W komentarzu do badania CBOS zaznacza, że gorsze nastroje Polaków po wakacyjnej przerwie wiążą się m.in. z sytuacją polityczną - konfliktami wewnątrz koalicji rządzącej czy atmosferą życia politycznego (np. sprawa wypowiedzi wiceszefa MON Antoniego Macierewicza, w której oskarżył część byłych szefów polskiej dyplomacji o współpracę z sowieckimi służbami specjalnymi, czy publikacji dotyczących Jacka Kuronia; "Życie Warszawy" napisało, że w esbeckich materiałach sprawy "Watra" - rozpracowania Jacka Kuronia od lat 60. do 90. - historycy znaleźli materiały dowodzące, że w latach 1985-89 Kuroń prowadził z bezpieką, podczas tzw. rozmów ostrzegawczych i przesłuchań, rozmowy mające charakter negocjacji politycznych).
"Optymizmowi zapewne też nie sprzyja koniec okresu urlopowego" - podkreśla CBOS.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 8- 11 września 2006 roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.