Trwa ładowanie...
11-08-2006 09:36

Pogodzić rząd z parkami

Przyjęty kilka tygodni temu nowy projekt finansowania parków narodowych zakłada m.in. likwidację gospodarstw pomocniczych. Oznacza to zmniejszenie funduszy Tatrzańskiego Parku Narodowego nawet o kilkaset tysięcy złotych rocznie. - Likwidacja gospodarstw pomocniczych zdecydowanie zaszkodzi funkcjonowaniu naszego parku narodowego, ale także innym takim miejscom w Polsce - zaznacza podhalański poseł Andrzej Gut-Mostowy, który złożył już interpelację w tej sprawie do ministra finansów.

Pogodzić rząd z parkamiŹródło: Gazeta Krakowska, fot: Halina Kraczyńska
d20csqi
d20csqi

Godzi to w turystykę całego Podhala Przy TPN działa gospodarstwo pomocniczne, które nie tylko generuje pokaźny zysk w skali roku, ale przede wszystkim dba o szlaki turystyczne w górach. - Jest to bardzo ważna funkcja. Brak zadbanych szlaków górskich godziłby w turystykę Podhala - zaznacza poseł Gut-Mostowy. Plany ministerstwa finansów nie tylko uderzyć mogą w szlaki turystyczne, ale także w rozpoczęty właśnie projekt rewitalizacji Kuźnic. - Pieniądze, które uzyskaliśmy na ten projekt, nie objęły części obiektów. Obawiamy się, że likwidacja gospodarstw pomocniczych znacznie zmniejszy nasz budżet - obawia się Paweł Skawiński, dyrektor TPN. Likwidacja wszystkich gospodarstw pomocniczych nie jest do końca przesądzona. Na razie związki zawodowe, po rozmowach z ministerstwem środowiska, wywalczyły tyle, że nie będą one likwidowane od następnego roku, jak chciała tego w swoim projekcie Zyta Gilowska, ówczesna minister finansów. Jednak plany resortu nie wykluczają w perspektywie kilku lat zmian w finansowaniu
parków.

Nie wszystkie do likwidacji

- Przygotowaliśmy rozwiązanie, które pogodzi finanse państwa, a także racje parków narodowych - tymczasem mówi Gut-Mostowy. Plan zakłada, że gospodarstwa dochodowe nie zostałyby objęte likwidacją. - Zamknięcie gospodarstwa, które tak jak to przy TPN, przynosi roczny dochód ok. miliona złotych, byłoby katastrofą dla regionu, a także dla TPN- uważa podhalański poseł. W takiej sytuacji, zdaniem posła Guta-Mostowego, jedynym wyjściem byłoby apelowanie do różnych instytucji o wsparcie TPN w zadania, którymi dotychczas zajmowało się gospodarstwo pomocniczne.

Na co idą pieniądze z biletów wstępu do TPN? Gospodarstwo pomocnicze jest jednostką, która w parku prowadzi działalność gospodarczą, m.in. tu wpływają opłaty za bilety wstępu na teren TPN. Dochody gospodarstwa są głównym źródłem finansowania działań TPN. Dla porównania Tatrzański Park Narodowy z budżetu państwa otrzymuje ok. 4 mln zł, natomiast dochody gospodarstwa pomocniczego kształtują się na poziomie 8-10 mln zł. Dotychczas dochody gospodarstw pomocniczych w połowie trafiały do budżetu państwa, a drugą część TPN przeznaczał na realizację zadań związanych z ochroną przyrody, m.in.: remontów szlaków, mostów, dróg, działań związanych z odnawianiem lasów, usuwaniem wiatrołomów.

Łukasz Bobek, Halina Kraczyńska

d20csqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20csqi
Więcej tematów