Trwa ładowanie...
d4efa4d

Pogoda. Zbliża się zima. Posypie tuż po świętach

Pogoda. Może to nie będzie potężny atak zimy, ale zabieli się w wielu miejscach w Polsce. Śnieg mamy zobaczyć już tuż po świętach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda może nas jeszcze zaskoczyć
Pogoda może nas jeszcze zaskoczyć (WXCharts)
d4efa4d

Pogodą w świątecznym tygodniu zarządzają ośrodki niżowe, które znad północnego Atlantyku obejmą kurs na wschód i przez Skandynawię docierać będą nad północną Rosję.

Z zachodu i północnego zachodu napływać do nas będzie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Stąd z dnia na dzień będzie się stopniowo ochładzać - wyjaśniają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Jak zapowiada portal twojapogoda.pl, tuż po świętach możemy spodziewać się w wielu miejscach pierwszych podrygów zimy. Obecnie śnieg leży w górach, ale już niebawem opady białego puchu powinny pojawić się także w innych rejonach Polski.

d4efa4d

Już w piątek śnieg pojawi się na Wyżynie Śląskiej i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W nocy z piątku na sobotę natomiast krajobraz zabieli się w całej wschodniej połowie naszego kraju,

Jak prognozują synoptycy, w sobotę poprószy także na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Pomorzu. Białe krajobrazy pojawić się też mogą na Warmii, Mazurach i Podlasiu.

TPN ostrzega turystów

d4efa4d

"Wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem śniegu może prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń. Warunki do wycieczek w wyższe partie Tatr są niekorzystne. Wybierając się jednak w takie miejsca, niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego (m.in. raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętność posługiwania się nim. Na niektórych szlakach w niższych partiach Tatr wciąż leżą gałęzie oraz pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, które są na bieżąco usuwane. Przypominamy, że grudniowe dni są bardzo krótkie. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem" - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Prognoza pogody na drugi dzień Świąt

Według IMGW szykuje się przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach miejscami o 10 cm, na Podhalu maksymalnie o 5 cm.

d4efa4d

Później będzie można się ich spodziewać także i na nizinach. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przewidywane są okresowo opady deszczu ze śniegiem.

Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze Polski wyniesie od 3 st. C do 5 st. C, nad morzem miejscami będzie oscylować wokół 6 st. C, zaś w obszarach podgórskich od 0 do 2 st. C.

W czwartek ma wiać wiatr na ogół umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach w porywach może on osiągnąć do 70 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4efa4d

Zobacz też: Donald Tusk dla WP. Obejrzyj cały wywiad

Podziel się opinią

Share

d4efa4d

d4efa4d
d4efa4d
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów