Trwa ładowanie...

Pogoda zaskoczyła niesamowitym zjawiskiem! To chmury konwekcyjne

Dziś na polskim niebie można było zauważyć rzadko spotykane zjawisko. Chodzi o chmury konwekcyjne, które wywołują silne, krótkotrwałe opady zwane opadami przelotnymi lub konwekcyjnymi.

Share
Pogoda zaskoczyła niesamowitym zjawiskiem! To chmury konwekcyjneŹródło: zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, fot: Witold Ochał
d48owtq

Swoją nazwę biorą od zjawiska konwekcji, czyli procesem przekazywanie ciepła dzięki któremu powstają.

Pogoda. Chmury konwekcyjne

Do takiej sytuacji dochodzi, gdy pionowy ruch powietrza unosi się nad warstwę, gdzie zwykle tworzą się chmury. To co powstanie, nazwiemy właśnie chmurą konwekcyjną, która może przybierać różne rozmiary w zależności od intensywności przekazywania ciepła.

Jak informują Łowcy Burz, termin „konwekcja” i „burze” są czasem używane wymiennie. Warto pamiętać jednak, że tylko dzięki procesowi konwekcji burze mogą powstać i są zaledwie jedną z wielu form tego mechanizmu.

d48owtq

AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY SPRAWDZISZ NA POGODA.WP.PL

Zobacz też: Szokujące słowa księdza z Kalisza o Robercie Biedroniu. Krzysztof Gawkowski oburzony

Pogoda. Chmury konwekcyjne na Podkarpaciu

Zdjęcia chmur powstałych w ten sposób otrzymała we wtorek redakcja Dziejesię. "Dzisiejsza malownicza konwekcja w okolicy Sędziszowa Małopolskiego" - napisał stały czytelnik Witold Ochał.

Źródło: dziejesie.wp.pl

Zdjęcie z konwekcji w mediach społecznościowych umieścił też jeden z pasjonatów pogody z Podkarpacia. Zjawisko zostało zaobserwowane w Rzeszowie.

d48owtq

"Dzisiaj mamy kolejny dzień z cyklu konwekcja wewnątrzmasowa rozwijana w chłodnej masie powietrza. Mamy drugą połowę lutego, a na niebie już możemy zobaczyć ciekawe formacje chmurowe. Kilka chwil temu udało mi się zaobserwować fenomenalnie wykształcone chmury Mammatus" - pisze mężczyzna na Facebooku.

Zdjęcia ze wschodniej Polski opublikował też portal "Dziennik Wschodni" na swoim Facebooku. Widzimy, że tam chmury konwekcyjne przybrały imponujące rozmiary. W komentarzach znalazło się kilkadziesiąt zdjęć z tym niesamowitym zjawiskiem.

Źródło: Łowcy Burz/Dziennik Wschodni

A Wy? Widzieliście ostatnio chmury konwekcyjne? Dajcie znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze zdjęcia oraz nagrania!

d48owtq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48owtq
Więcej tematów