Trwa ładowanie...
d3uc9ee

Pogoda. To będzie mieszanka wybuchowa. Upały i burze z gradem, IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed nadchodzącymi w poniedziałek upałami. Na terenie 10 województw południowo-zachodniej Polski temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach pojawią się silne burze i w wielu regionach sypnie gradem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. IMGW ostrzega, bo upałom (mapa na poniedziałek) będą towarzyszyć burze z gradem.
Pogoda. IMGW ostrzega, bo upałom (mapa na poniedziałek) będą towarzyszyć burze z gradem. (MeteoModel.pl, Fot: Pogoda i Klimat)
d3uc9ee

Według ostrzeżenia upalna pogoda może utrzymać się do czwartku 29 sierpnia. IMGW prognozuje temperaturę maksymalną od 30 do 33 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna będzie spadać tylko do 18-20 stopni C. Zwłaszcza w miastach, gdzie beton i asfalt nagrzewają się, a potem oddają ciepło, noce nie przyniosą wytchnienia.

To jednak nie wszystko. Zarówno IMGW, jak i wiele innych serwisów pogodowych zapowiada również burze z gradem.

"Pierwszy dzień przy biurku. Zaglądam nad Europę a tam bum, fala upałów, silne burze. Och, jak ja się za tym stęskniłem" - żartuje we wpisie w mediach społecznościowych Tyler B. Royce, amerykański meteorolog z serwisu Accu Weather.

d3uc9ee

Pogoda. Fala ciepła dojdzie aż do Grenlandii

Z najnowszych prognoz pogody wynika, że końcówka wakacji zapowiada się w Europie oraz Polsce bardzo gorąco i burzowo. Przez kilka dni z rzędu temperatura będzie przekraczać w 30 stopni C. To efekt powstającej nad kontynentem gigantycznej blokady wyżowej. Klin z ciepłym powietrzem sięgnie Spitsbergenu i północnych skrajów Grenlandii.

Nad Polskę będą stale napływać gorące masy powietrza z południowego-zachodu. 30-stopniowy żar ominie jedynie północno-wschodnie regiony kraju.

"Wysoka temperatura i wilgotność powietrza to mieszanka wybuchowa, która może się źle skończyć. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie" - czytamy w prognozie serwisy TwojaPogoda.pl.

Upały mogą potrwać do pierwszych dni września

W podobnym tonie ostrzega Ryszard Klejnowski, synoptyk serwisu Meteo.pl. "Jak pokazują nasze mapki prognostyczne, w całym paśmie gór od Sudetów do Bieszczadów prognozowane są burze. W poniedziałek również w zachodniej części kraju. Każde uderzenie 'pioruna' jest groźne, zachowajmy więc stosowne środki ostrożności, szczególnie w górach" - opisuje.

Według długoterminowych prognoz fala upałów może przeciągnąć się nawet do pierwszych dni września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3uc9ee

Podziel się opinią

Share

d3uc9ee

d3uc9ee
Więcej tematów