Pogoda. Synoptycy IMGW zapowiadają mokry poniedziałek. Są ostrzeżenia
Początek nowego tygodnia w części województw przyniesie kolejne niebezpieczne zjawiska pogodowe. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami.
Pogoda w poniedziałek przyniesie kolejne burze i intensywne opady deszczu w kilku województwach. Ostrzeżenia IMGW przed opadami dotyczą północno-wschodniej części kraju.
Ostrzeżenia IMGW. Burze i ulewne deszcze
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej intensywnych opadów deszczu i burzowej aury mogą spodziewać się mieszkańcy czterech województw. Zagrzmi w pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i kujawsko-pomorskim. W tym ostatnim, poza intensywnym deszczem, burzom mogą również towarzyszyć opady gradu. W trakcie burz z nieba może spaść od 20 do 50 mm deszczu na metr kwadratowy, a wiatr w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h.
Poza ostrzeżeniami meteorologicznym IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne. Ulewne deszcze mogą być przyczyną gwałtownie podnoszących się stanów wód w polskich rzekach. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie podlaskim, dla którego wydane zostały ostrzeżenia drugiego stopnia. Dotyczą zlewni Supraśli, Narwi i Biebrzy. Ponadto obowiązują również ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego województwa mazowieckiego i zachodniej części województwa łódzkiego. Na wymienionych terenach mogą pojawić się lokalne podtopienia.
Pogoda. Upały ponownie wleją się do Polski
Poniedziałek może przynieść również powrót bardzo wysokich temperatur. Z zachodu do Polski wleją się masy gorącego powietrza, które w pasie od zachodnio-pomorskiego do dolnośląskiego sprawią, że termometry pokażą nawet do 29 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach kraju temperatury będą utrzymywać się na poziomie od 23 do 26 stopni Celsjusza.
W kolejnych dniach upały obejmą już całą Polskę. Minimalne temperatury wyniosą ok. 26 stopni, a maksymalne przekroczyć mogą nawet 32 stopnie. Tak wysokie temperatury sprzyjać mogą bardzo gwałtownym zjawiskom atmosferycznym w postaci gwałtownych burz.