Trwa ładowanie...
d1aajzu

Pogoda poszaleje. Atak zimy? Wiadomo, jak będzie w święta Bożego Narodzenia

Pogoda może nas mocno zaskoczyć. Chociaż wielu liczy na białe święta, synoptycy coraz bardziej zdecydowanie wskazują, że nie jest to raczej możliwe. Dodatkowo będzie wyjątkowo ciepło. Jednak w drugi dzień świąt szykuje się poważna zmiana.
Share
Pogoda w święta. Mapa anomalii temperatury (Wxcharts)
Pogoda w święta. Mapa anomalii temperatury (Wxcharts)
d1aajzu

Pogoda na Boże Narodzenie cały czas jest lekką niewiadomą. Chociaż synoptycy coraz śmielej prognozują, co się będzie działo w tych dniach. Jak wskazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od wtorku czeka nas bardziej zmienna aura niż do tej pory. Można spodziewać się zarówno incydentu z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem.

Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0 st. C, w dzień powyżej 0 stopni, z rozmaitymi opadami - najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki.

Na stronie fanipogody.pl czytamy, że za tę dużą zmienność w pogodzie odpowiadają atlantyckie niże, które na początku 3 dekady miesiąca dojdą do głosu. Według prognoz na najbliższe 10 dni średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie przeważnie od 3 st. C do 6 st. C. Najcieplej będzie na zachodzie, najchłodniej na wschodzie, północnym-wschodzie.

d1aajzu

Pogoda na Boże Narodzenie. Temperatury nas mogą zaskoczyć

Szczególnie ciepło ma być w okresie świąt. Temperatura podskoczy nawet do 11 stopni. Ochłodzenie nastąpi od Bożego Narodzenia. Najchłodniej ma być w drugi dzień świąt.

Pogoda w drugi dzień świąt Ventusky.com
Pogoda w drugi dzień świąt Źródło: Ventusky.com

Ponadto okres świąteczny ma być wilgotny i pochmurny. Może również mocno powiać. Miejscami porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 90 km/h.

d1aajzu

Jeśli chodzi o długo wyczekiwany śnieg, nie ma co się spodziewać, że go zobaczymy w święta. Przeważnie będzie padać deszcz, a pokrywa śnieżna zalegać będzie jedynie w górach. Możliwe, że biało na nizinach zrobi się po świętach, ale synoptycy i tutaj są ostrożni w prognozach.

Choć mapy pogodowe wskazują, że już 27 grudnia na większym obszarze kraju zobaczymy śnieg.

Grubość pokrywy śnieżnej 27 grudnia Ventusky.com
Grubość pokrywy śnieżnej 27 grudnia Źródło: Ventusky.com

Pogoda na ferie zimowe 2021, na styczeń 2021

Styczeń 2021 w naszej części Europy ma być według amerykańskiego modelu CFS wyjątkowo ciepły jak na tę porę roku. Raczej nie ma co liczyć na długą zimę. Okresy wyraźnego chłodu mają być raczej krótkotrwałe. Zima utrzyma się głównie w górach. Będzie natomiast sporo opadów, jednak raczej deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady śniegu trwające wiele dni mogą być rzadkością.

d1aajzu

Portal fanipogody wskazują, że nieco bardziej sceptyczny jest model europejski, sugerując temperaturę w okolicach normy wieloletniej. Gdyby się sprawdził taki wariant, szansa na zimowe ochłodzenia jest większa.

Pogoda w 2020 roku. Przerażające skutki zmian klimatu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1aajzu

Podziel się opinią

Share
d1aajzu
d1aajzu
Więcej tematów