Pogoda. Ostrzeżenia IMGW dla jedenastu województw. Sprawdź, gdzie obowiązuje alert RCB
Pogoda 29.06.2020. Na poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla jedenastu województw przed silnym deszczem z burzami. Alerty wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Pogoda. Ostrzeżenia IMGW dla jedenastu województw
W poniedziałek IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla województw: opolskiego, kujawsko pomorskiego, wschodniej części województwa dolnośląskiego, zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.
W tych regionach meteorolodzy prognozują, że opady mogą wynieść nawet 40 mm na metr kwadratowy, a lokalnym burzom z gradem mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, których prędkość może wynieść do 80 km/h.
IMGW wydał też ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. W tych częściach kraju prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu silnym i ulewnym, a w czasie burz także nawalnym.
"Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 70 mm. W czasie burz, które wystąpią głównie w ciągu dnia, porywy wiatru do 100 km/h oraz grad" - przekazało IMGW w komunikacie. Alerty pogodowe wydane przez IMGW będą obowiązywać od godziny 12 w poniedziałek do godziny 6 we wtorek.
Pogoda. Alert RCB przed ulewnym deszczem i burzami
Alert wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Dla Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia oraz część Mazur (powiaty: węgorzewski, giżycki, piski, ełcki, olecki, gołdapski) prognozowany jest ulewny deszcz i burze z silnym wiatrem. Na Mazowszu, lokalnie, opady mogą osiągnąć nawet 70 mm, a na pozostałym, zagrożonym obszarze do 50-60 mm. Podczas burz wiatr może wiać z prędkością 100 km/h" - informuje strona internetowa RCB.
Alert RCB został wysłany do mieszkańców województw:
- mazowieckiego,
- lubelskiego,
- podlaskiego,
- warmińsko-mazurskiego – powiaty: węgorzewski, giżycki, piski, ełcki, olecki, gołdapski.
Mieszkańcy mogą spodziewać się podtopień. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, że w przypadku zagrożenia podtopieniami należy:
- słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
- zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.