Trwa ładowanie...
d2kskup

Pogoda. Nadciąga Theo: będzie upalnie i burzowo. IMGW wydał alerty

Pogoda w niedzielę? Będzie upalnie, potem pojawią się burze, porywisty wiatr i silne opady deszczu. Miejscami może być bardzo niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia meteo dla 14 województw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Burze dadzą się dziś we znaki mieszkańcom 14 województw
Burze dadzą się dziś we znaki mieszkańcom 14 województw (Ventusky.com)
d2kskup

W niedzielę pogodę w Polsce kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Norweskiego o nazwie Theo. Z zachodu na wschód kraju przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny, który będzie się uaktywniał od godzin południowych.

O ile do południa opadów przelotnych deszczu i burz będzie niewiele - występować będą tylko lokalnie i to głównie na północnych i południowych obrzeżach Polski, o tyle od godzin południowych wraz z wzrostem temperatury front chłodny uaktywni się, poszerzy obszar swojego oddziaływania i już prawie w całym kraju (za wyjątkiem wąskiego pasa wybrzeża) pojawią się burze, które miejscami będą gwałtowne. Towarzyszyć im będą ulewne opady deszczu i porywisty wiatr.

Zobacz prognozę pogody dla swojej miejscowości

d2kskup

Uważajmy, bo popołudniowych, tych najgwałtowniejszych burz z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 15 – 30 litrów na metr kwadratowy) z gradem i porywistym wiatrem do 70 – 90 km/h należy oczekiwać na wschód od linii Elbląg – Toruń – Kalisz – Wrocław. Niebezpiecznie będzie więc na wschodzie woj. pomorskiego i Kujaw, na Warmii, Mazurach i Podlasiu, na południu Wielkopolski, w woj. łódzkim, na Mazowszu i na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu, w w woj. świętokrzyskim, w Małopolsce i na Śląsku oraz na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku.

Najwięcej, bo około 20 – 30 litrów deszczu na metr kwadratowy spadnie na pograniczu Małopolski, Świętokrzyskiego, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Mogą się tam pojawić się lokalne zalania i podtopienia.

WXCharts

Uwaga! Miejscami te gwałtowne burze mogą przyjmować charakter krótkotrwałych, niszczycielskich nawałnic.

d2kskup

IMGW wydał ostrzeżenia dla 14 województw. Alert pierwszego, najniższego stopnia obowiązuje dla województw: pomorskiego (wschodnia część), kujawsko-pomorskiego (wschodnia część), warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego i południowej części Wielkopolski.

Zobacz także: Pogoda. Atakuje zwrotnikowe powietrze. Wiadomo, do kiedy będą upały

W pięciu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia. Ten typ ostrzeżenia wydano dla woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Alert drugiego stopnia obowiązuje też w południowej części woj. mazowieckiego.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus

d2kskup

Podziel się opinią

Share

d2kskup

d2kskup
Więcej tematów