Trwa ładowanie...

Pogoda. Nadciąga Theo: będzie upalnie i burzowo. IMGW wydał alerty

Pogoda w niedzielę? Będzie upalnie, potem pojawią się burze, porywisty wiatr i silne opady deszczu. Miejscami może być bardzo niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia meteo dla 14 województw.

Share
Pogoda. Nadciąga Theo: będzie upalnie i burzowo. IMGW wydał alertyŹródło: Ventusky.com
d198wcn

W niedzielę pogodę w Polsce kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Norweskiego o nazwie Theo. Z zachodu na wschód kraju przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny, który będzie się uaktywniał od godzin południowych.

O ile do południa opadów przelotnych deszczu i burz będzie niewiele - występować będą tylko lokalnie i to głównie na północnych i południowych obrzeżach Polski, o tyle od godzin południowych wraz z wzrostem temperatury front chłodny uaktywni się, poszerzy obszar swojego oddziaływania i już prawie w całym kraju (za wyjątkiem wąskiego pasa wybrzeża) pojawią się burze, które miejscami będą gwałtowne. Towarzyszyć im będą ulewne opady deszczu i porywisty wiatr.

Uważajmy, bo popołudniowych, tych najgwałtowniejszych burz z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 15 – 30 litrów na metr kwadratowy) z gradem i porywistym wiatrem do 70 – 90 km/h należy oczekiwać na wschód od linii Elbląg – Toruń – Kalisz – Wrocław. Niebezpiecznie będzie więc na wschodzie woj. pomorskiego i Kujaw, na Warmii, Mazurach i Podlasiu, na południu Wielkopolski, w woj. łódzkim, na Mazowszu i na Lubelszczyźnie, na Podkarpaciu, w w woj. świętokrzyskim, w Małopolsce i na Śląsku oraz na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku.

d198wcn

Najwięcej, bo około 20 – 30 litrów deszczu na metr kwadratowy spadnie na pograniczu Małopolski, Świętokrzyskiego, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Mogą się tam pojawić się lokalne zalania i podtopienia.

WXCharts
Źródło: WXCharts

Uwaga! Miejscami te gwałtowne burze mogą przyjmować charakter krótkotrwałych, niszczycielskich nawałnic.

IMGW wydał ostrzeżenia dla 14 województw. Alert pierwszego, najniższego stopnia obowiązuje dla województw: pomorskiego (wschodnia część), kujawsko-pomorskiego (wschodnia część), warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego i południowej części Wielkopolski.

W pięciu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia. Ten typ ostrzeżenia wydano dla woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. Alert drugiego stopnia obowiązuje też w południowej części woj. mazowieckiego.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus

d198wcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d198wcn
Więcej tematów